Americká skutečnost: Energetický sektor a silný dolar už stáhly tyto státy do recese

| redakce

O tom, zda se USA jako celek dostanou do recese, se zatím ještě mezi pesimisty a optimisty vedou spory, několik států unie ale již pokles ekonomiky zažívá. Společným rysem těchto států je závislost na energetickém sektoru.

Přestože se někteří ekonomové a investoři, v čele s Warrenem Buffettem, snaží veřejnost přesvědčit o tom, že je na tom americká ekonomika stále celkem dobře a má před sebou růžovou budoucnost, čtyři státy - Aljaška, Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming - jsou již v recesi. A dalším třem to podle společnosti Moody's Analytics hrozí. Konkrétně jde o Louisianu, Nové Mexiko a Oklahomu.

Nejvíce postižené regiony jsou ve fázi propadu, který je nejvíce patrný v energetickém sektoru, který doplácí ne nízké ceny ropy.

Klíčovým faktorem, který sleduje americký Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) při hodnocení recese a expanze, je přírůstek a úbytek pracovních míst. Přestože v USA loni vzniklo 2,7 milionu pracovních míst, ve Wyomingu došlo k poklesu o 6 400 pracovních míst, v Západní Virginii o 11 800 a v Severní Dakotě až o 12 800.

Nejlepší a nejhorší situace na trhu práce v amerických státech
Nejlepší a nejhorší situace na trhu práce v amerických státech

Další ranou pro regiony, v nichž působí mnoho firem orientujících se na zahraniční obchod, je silný dolar. Výrazný pokles kvůli tomu zaznamenaly státy jako Illinois, Wisconsin, Louisiana a Mississippi.

Zdroj: Bloomberg, The Economic Collapse Blog

reklama
reklama