Evropská komise schválila upravený návrh portugalského rozpočtu

| redakce

Evropská komise v pátek schválila návrh portugalského rozpočtu pro letošní rok poté, co v něm Lisabon na poslední chvíli provedl některé úpravy. Komise nicméně upozornila na přetrvávající riziko, že rozpočet nesplní podmínky stanovené Paktem stability a růstu.

Páteční rozhodnutí podle agentury Reuters potvrzuje benevolentnější přístup komise k aplikaci rozpočtových pravidel EU. Brusel již od začátku loňského roku poskytl větší volnost při sestavování rozpočtu Francii, Itálii a Španělsku, aby jim umožnil podpořit hospodářský růst vyššími veřejnými výdaji.

Portugalsko získalo souhlas Evropské komise poté, co přišlo s novými rozpočtovými opatřeními, která zahrnují dodatečné zdanění pohonných hmot, tabáku a automobilů i mimořádnou bankovní daň.

Portugalská vláda v pátek uvedla, že rozpočtový schodek by měl letos díky novým opatřením činit pouze 2,2 % hrubého domácího produktu namísto dříve předpokládaných 2,6 % HDP.

Evropská komise před ohlášením dodatečných opatření odhadovala letošní schodek na 3,4 % HDP. Upozorňovala, že návrh portugalské vlády je založen na příliš optimistické prognóze vývoje ekonomiky. Upravený návrh rozpočtu odhaduje letošní hospodářský růst na 1,8 % místo dříve předpokládaných 2,1 %.

Loni mělo Portugalsko rozpočtový deficit snížit pod tříprocentní limit stanovený pravidly EU. Podle odhadů Evropské komise nicméně portugalský schodek dosáhl 4,2 % HDP, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama