Americké akcie v pondělí zachránila závěrečná rally, přesto indexy skončily výrazně pod nulou

| redakce

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesaly. V závěru obchodování nicméně část ztrát smazaly, a pokles tak nakonec nebyl až tak dramatický. Trhy srážely zejména obavy o globální ekonomický růst.

Index Dow během dne ztrácel až 2,43 %, S&P 500 2,71 % a Nasdaq Composite 3,41 %. Nakonec Dow spadl o 1,1 % na 16 027,05 bodu, S&P 500 odepsal 1,42 % na 1 853,44 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,82 % na 4 283,75 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,21 % na 26 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než devět bazických bodů na 1,741 %.

Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly finanční sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si vedlo odvětví necyklického spotřebního zboží. Finanční sektor od začátku roku ztrácí již 14,6 %, a je tak nejslabším sektorem indexu S&P 500.

Americké akcie (8. února 2016)
Americké akcie (8. února 2016)Zdroj: Google

Ve středu pozornosti se v pondělí ocitly akcie těžaře zemního plynu Chesapeake Energy (-33,33 %), které během dne ztrácely až padesát procent poté, co zpravodajské agentury přišly se zprávou, že se podnik údajně chystá požádat o ochranu před věřiteli. Společnost nicméně vydala oficiální prohlášení, v němž popřela, že by takový postup plánovala. Chesapeake, kterou tíží dluh přes 10 miliard dolarů, byla značně postižena dramatickým propadem cen ropy a zemního plynu v posledním zhruba roce a půl.

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-5,22 %) odepsaly více než pět procent a skončily na novém zavíracím minimu 14,90 USD. Rekordní minimum během dne posunuly na 14,73 USD. Investoři se nadále obávají o schopnost firmy generovat zisk.

V indexu Dow se nad nulou udrželo pouze devět titulů. Nejvíce spadla cena akcií vydavatele platebních karet Visa (-5,27 %), investiční banky Goldman Sachs (-4,61 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-3,93 %). Téměř čtyři procenta naopak přidaly cenné papíry energetické firmy Chevron (+3,75 %) a přes procento zpevnily akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+1,75 %), farmaceutické firmy Johnson & Johnson (+1,45 %), ropné firmy ExxonMobil (+1,35 %) a technologické společnosti Apple (+1,05 %).

Akcie výrobce hraček Hasbro (+1,36 %) přidaly více než procento poté, co firma před začátkem obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Společnost vykázala nejprudší čtvrtletní nárůst tržeb za téměř pět let. Výsledky podpořil zejména prodej hraček založených na filmových hitech Star Wars: Síla se probouzí a Jurský svět. Čistý zisk společnosti vzrostl o tři procenta na 176 milionů dolarů, což představuje 1,39 USD na akcii. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 1,30 dolaru na akcii a tržbami 1,37 miliardy dolarů. Firma rovněž oznámila, že zvýší čtvrtletní dividendu na 51 centů na akcii z dosavadních 46 centů.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa zlevnila o tři procenta

Americký dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval a k japonskému jenu se propadl až na 15měsíční minimum. Investoři se kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám o kondici ekonomiky soustředí na takzvané bezpečné přístavy, mezi které patří právě i japonský jen.

V závěru obchodování dolar vůči jenu klesal o 0,9 % na 115,86 JPY a k euru oslaboval o 0,3 % na 1,1192 USD. Euro vůči jenu oslabovalo o 0,6 % na 129,68 JPY a dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti světových měn, ztrácel 0,3 % na 96,736 bodu.

Světové ceny ropy v pondělí klesly zhruba o tři procenta kvůli přetrvávajícím obavám z převisu nabídky nad poptávkou. Nedělní schůzka představitelů Saúdské Arábie a Venezuely totiž nepřinesla žádné jasné známky plánů na koordinované snížení těžby suroviny s cílem podpořit její ceny.

"Protože možnost dohody o omezení těžby rychle bledne, pozornost trhu se opět soustředí na nadměrné dodávky ropy," řekl agentuře Reuters analytik Dominick Chirichella ze společnosti Energy Management Institute. Údaje z minulého týdne ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech se vyšplhaly na nové rekordní maximum.

Společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě, v pondělí uvedla, že ceny ropy mohou zůstat na nízkých úrovních až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení podle ní brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidličných ložisek ve Spojených státech.

Zlato v pondělí zdražilo o necelých 16 dolarů na zhruba 1 189 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 31 centů na 15,42 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

reklama