Poskytovatelům služeb loni stouply tržby o 2,6 %

| redakce

Poskytovatelům služeb loni vzrostly tržby meziročně o 2,6 %. Je to nejrychlejší růst od roku 2008. Růstu nejvíce pomohli informační a komunikační činnosti, dařilo se také pozemní přepravě. Naopak skladům po předchozích třech letech růstu tržby klesly, nižší tržby měli i letečtí přepravci. V samotném čtvrtém čtvrtletí tržby ve službách zpomalily růst na 2,2 %. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Pozemní doprava si loni polepšila o 3,9 %. Skladům a vedlejším činnostem v dopravě tržby klesly o 4,6 %. Nižší tržby měla také pošta a kurýři, kterým tržby klesají již čtvrtým rokem. Loni to bylo o 2,4 %. Letecká doprava se loni snížila o 3,6 %.

Lidé loni více utráceli také za ubytování a stravování. Tržby ubytovacích zařízení loni rostly každý měsíc a celkem stouply meziročně o 7,5 %. Ve stravování byly loňské tržby vyšší o 4,1 %, přičemž jediný pokles statistici zaznamenali v lednu.

Na loňském růstu tržeb informačních a komunikačních činností se podílela všechna odvětví s výjimkou filmového a hudebního průmyslu. Ten klesl o 3,7 %. V informačních technologiích stouply tržby o 8,3 %.

V posledním loňském čtvrtletí byl růst tržeb ve službách nejpomalejší. Tržby pozemních přepravců zpomalily růst na 2,8 %, naopak oživení růstu tržeb zaznamenaly informační a komunikační činnosti (7,1 %). Nejvyšší meziroční růst zaznamenal filmový a hudební průmysl, který stoupl meziročně o 26,1 %. Na růstu se ale podílela všechna odvětví s výjimkou profesních, vědeckých a technických činností, kterým tržby klesly o 0,8 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama