Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na jedno procento

| redakce

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v únoru v meziročním srovnání stouply o jedno procento po 1,4% růstu v lednu, čekal se slabší růst 0,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, jak se očekávalo, po lednové stagnaci.

Po očištění indexu spotřebitelských cen o volatilní ceny energií a potravin bylo meziroční tempo inflace 2,3 % po 2,2 % v lednu, čekal se opět výsledek 2,2 %. Meziměsíční tempo inflace po očištění o ceny potravin a energií zůstalo v únoru na 0,3 % při očekávání 0,2 %. K růstu cen přispěly vyšší ceny nájmů a výdaje na zdravotní péči.

Údaje o inflaci přicházejí jenom několik hodin před skončením dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu. Zvýšení úrokových sazeb se na něm tentokrát neočekává. Podle ekonomů by ale banka mohla k tomuto kroku opět přikročit v červnu, pokud se situace na pracovním trhu bude nadále zlepšovat a spotřebitelské ceny se budou vyvíjet příznivě.

Inflace v USA zůstává pod dvouprocentním cílem Fedu, hlavně kvůli poklesu cen ropy a silnějšímu dolaru. Šéfka Fedu Janet Yellenová v únoru uvedla, že stále není jisté, kdy se ceny energií a kurz dolaru stabilizují.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama