Erste Group Bank snižuje doporučení na akcie VIG na "držet" z "kupovat", cílovou cenu upravuje na 20 ze 30 eur

| redakce

Analytik Thomas Unger z Erste Group Bank snížil investiční doporučení na akcie pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group na "držet" z "kupovat". Současně snížil cílovou cenu akcií VIG na 20 ze 30 eur. Snížení doporučení je reakcí na "profit warning", který společnost vydala ve čtvrtek.

"K redukci cílové ceny akcií VIG jsme přistoupili v důsledku výrazně nižších odhadů ziskovosti skupiny a dalšího snížení hodnoty nehmotných aktiv společnosti. Naše odhady hospodaření VIG pro rok 2015 nyní reflektují oznámený zisk před zdaněním (172 milionů eur) i výši odpisů. Současně jsme snížili odhady pro následující období. Stále však očekáváme, že po roce 2016 dojde ke zlepšení výsledků," napsal Unger.

VIG - shrnutí investičního doporučení od Erste Group Bank (18. března 2016)
VIG - shrnutí investičního doporučení od Erste Group Bank (18. března 2016)Zdroj: Erste Group Bank

Odhad dividendového výplatního poměru mírně pod úrovní 40 % Unger nezměnil. Předpokládá dividendu 0,9 eura na akcii pro rok 2016 a dále její navyšování o 0,05 eura ročně.

VIG ve čtvrtek oznámila další odpisy nehmotných aktiv. Hlavní část odpisů se týkala odpisu goodwillu ve výši 50 milionů eur v Rumunsku a snížení hodnoty portfolií v Polsku (o 20 až 25 milionů eur). Společnost na základě této operace odhadla, že jí zisk před zdaněním za celý rok klesl na 172 milionů eur, a odhadla, že letos by se výsledek měl minimálně zdvojnásobit a dosáhnout až 400 milionů eur. To je ale stále zhruba 20 % pod tržním konsenzem.

Aktualizované odhady hospodaření VIG od analytiků Erste Group Bank
Aktualizované odhady hospodaření VIG od analytiků Erste Group BankZdroj: Erste Group Bank

Ze zisku za loňský rok management navrhne vyplatit dividendu 0,6 eura na akcii, což implikuje výplatní poměr 78 %. Erste čekala, že management navrhne vyplatit dividendu jedno euro na akcii.

Na čtvrteční tiskové konferenci, která následovala po vydání profit warningu, nová šéfka společnosti Elisabeth Stadlerová řekla, že se VIG chce dále zaměřit na růst v zemích východní Evropy a zachovat současnou strategii více značek.

VIG bude podle Stadlerové v příštích měsících zkoumat růstový potenciál na 25 trzích, kde má zastoupení. V zemích, jako jsou Rakousko, Česká republika a Slovensko, kde má VIG dominantní podíl na trhu, si chce podnik své postavení ještě upevnit. V Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku se má tržní podíl ve střednědobém výhledu zvýšit vždy na minimálně 10 %.

Přehled investičních doporučení na akcie VIG (k 18. březnu 2016)
Přehled investičních doporučení na akcie VIG (k 18. březnu 2016)Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Erste Group Bank

reklama
reklama