Rusnok (ČNB): Využití záporných úrokových sazeb nelze vyloučit

| redakce

Možnost využití záporných úrokových sazeb ze strany České národní banky nelze v současné situaci vyloučit. V pátek to na uzavřené klubové snídani Czech Business Clubu řekl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Pokud by ale ČNB záporné sazby zavedla, byly by podle Rusnoka jen "selektivní", což znamená, že by se vztahovaly zřejmě jen na nově příchozí kapitál spekulativního charakteru.

Případné zavedení záporných úrokových sazeb by podle Rusnoka mohlo ČNB pomoci při snaze nedovolit posílení koruny pod 27 EUR/CZK v rámci kurzového závazku, který bankovní rada nyní neplánuje ukončit dříve než v roce 2017.

Informace od Rusnoka je zajímavá ve světle toho, že bankovní radu čeká řada personálních změn, přičemž právě Rusnok je považován za favorita volby nového guvernéra. Toho vybírá prezident. Miloš Zeman přitom dal najevo, že mu je Rusnok blízký. Poslední týdny, během nichž rada v podstatě svorně vysvětlovala, proč v Česku záporné sazby nechce zavádět, z Rusnokova vyjádření dělají celkem zajímavý námět k přemýšlení. Reálné sazby u nás ale již mnohdy v záporu jsou a kurzový závazek se měnit nemá, a proto se na trhu s korunou nedá čekat nic divokého.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama