Výhledy zisků amerických firem nejsou dobré. Velké technologické společnosti navíc v důsledku škodí růstu ekonomiky

| redakce

Se ziskovostí firem v Americe již nějakou dobu není něco v pořádku. Banka Société Générale nyní přichází s tvrzením, že vyhlídky jsou vysloveně špatné.

O tom, že americké firmy manipulují se svými výsledky, se spekuluje již delší dobu. Společnosti využívají různé způsoby, jak překrucovat a přikrášlovat svá data, aby vypadaly před investory co nejlépe. Dlouhodobě to však nemůže fungovat, něco musí prasknout.

V níže uvedeném grafu od Société Générale je znázorněn trend ziskovosti společností na základě změn v očekáváních analytiků. "Při pohledu na jednotlivé sektory nejsou vyhlídky zrovna růžové," varuje banka ve zprávě klientům. "Od doby, kdy Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu, konsenzus ohledně zisku na akcii (EPS) pro rok 2016 se snížil, a to nejen u sektorů navázaných na komodity, ale prakticky na celém trhu. Pouze v sektoru pojišťovnictví se letos očekává růst EPS. Všechny ostatní sektory zaznamenaly pokles v očekáváních ziskovosti. V lednu se v sektoru těžby ropy a zemního plynu očekával pokles EPS za rok 2016 o 4 %. O tři měsíce později se očekává 50% pokles," píše Société Générale.

Zisky amerických společností jsou v klesajícím trendu
Zisky amerických společností jsou v klesajícím trendu

Ve stejném období roku 2015 se očekávání ohledně zisků av USA zlepšovala, vyhlídky dosáhly vrcholu v létě. Od té doby však očekávání výsledků u společností z indexu S&P 500 pouze klesají a momentálně se očekává pokles pro letošní rok asi o 5 %.

Velcí hráči a technologie ničí trh

Zajímavý komentář na toto téma nabídl nedávno Eric Peters ze společnosti One River Asset Management. Velkým problémem jsou velké společnosti jako Apple, Alphabet nebo Amazon, které mění tradiční trhy a berou zavedeným firmám klienty, čímž prakticky ničí trh. Má to negativní vliv i na HDP. "Koupě iPadu znamená, že vaše dítě už nepotřebuje herní konzoli, díky Googlu nepotřebujete knihovnu a Amazon prakticky zničil maloobchodní prodejce," tvrdí Peters.

Dalším problémem, který s tím souvisí, je technologický pokrok, kvůli kterému firmy, když už překonávají očekávání zisků, tak na straně tržeb stejně často selhávají. Zdá se, že technologický pokrok vše vyřeší, ale nemusí to tak být. "Vezměte si jako příklad frakování. Představte si, že USA disponují 10 % všech frakovatelných zásob na světě. Je to hezké, ale prakticky ze dne na den to rozvrátilo celý energetický trh," dodává Peters.

Zdroj: Société Générale, The Reformed Broker

reklama
reklama