Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA stále expanduje, růst je ale nerovnoměrný

| redakce

Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zvyšovala, v jednotlivých oblastech a sektorech se ale situace značně lišila. Uvádí se to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne v polovině března, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Spotřebitelské výdaje ve většině oblastí narůstaly. Situace na trhu práce se dále zlepšovala a všeobecně se zvyšovaly mzdy, tempo jejich růstu se ale v jednotlivých regionech podstatně lišilo. Velké regionální rozdíly zjistila zpráva také u prodeje automobilů a dalších ukazatelů.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu stagnovala. Americký průmysl v poslední době podkopává silný dolar, který znevýhodňuje vývoz. Tíží jej i slabá poptávka v energetickém sektoru a zhoršený výhled globální ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Zpomalení ekonomiky signalizovala i řada makrodat v posledním týdnu, například index aktivity v oblasti Chicaga. Celonárodní indexy PMI a ISM se ale oproti lednu zlepšily, byť ISM nadále naznačuje pokles aktivity.

Fed loni v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Podle analytiků se Fed prozatím dalšího zvyšování úroků zdrží, aby zhodnotil dopad globálního útlumu na domácí ekonomiku.

Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila celoročně přepočtený růst na jedno procento, což je proti předešlému kvartálu poloviční tempo. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt největší ekonomiky světa zvýšil o 2,4 %, což je stejně jako předloni.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama