Kentucky žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu

| redakce

Americký stát Kentucky zažaloval německou automobilku Volkswagen kvůli skandálu s měřením emisí. Oznámil to v úterý tamní generální prokurátor Andy Beshear. Firma podle něj manipulací s testy emisí porušila zákony o ochraně spotřebitelů. Beshear požaduje, aby firma zaplatila pokutu v řádu milionů dolarů a poskytla odškodné majitelům aut, v nichž je nainstalován software umožňující manipulovat s testy. Podobné žaloby na Volkswagen již dříve podaly čtyři americké státy, uvedla agentura AP.

Začátkem roku navíc automobilku zažalovalo kvůli skandálu také federální ministerstvo spravedlnosti. Tato žaloba by Volkswagen podle dřívějších informací agentury Reuters teoreticky mohla přijít až na 46 miliard dolarů. Volkswagen kvůli skandálu čelí žalobám ze strany spotřebitelů a investorů a rovněž vyšetřování v Německu a dalších zemích.

Automobilka se rovněž bude muset vypořádat s rozsáhlými náklady na úpravu aut, jichž se skandál týká. Na to si už firma loni dala stranou 6,7 miliardy eur.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software nainstaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama