Volatilita se nadechuje k dalšímu útoku

| redakce

Index S&P 500 přidal od únorového minima přes 10 %, čímž se dostal ke svému 50týdennímu klouzavému průměru. Index volatility VIX díky tomu klesl o polovinu na nejnižší úroveň v letošním roce. Co nám tyto pohyby říkají o dalším možném vývoji?

Vedle toho, že klouzavé průměry investorům pomáhají identifikovat trendy (společně s oblastmi podpory a rezistence), je důležité sledovat to, jak daleko se trhy (nebo jednotlivé tituly) nacházejí od daného klouzavého průměru. Index VIX je momentálně nejdále od svého 50denního průměru od doby, kdy index S&P 500 dosáhl svého maxima loni v říjnu. Nachází se více než jednu směrodatnou odchylku pod střední hodnotou založenou na vzdálenosti, kterou volatilita historicky překonává od svého 50denního klouzavého průměru.

Index S&P 500 a relativní poloha indexu VIX vůči svému 50dennímu průměru
Index S&P 500 a relativní poloha indexu VIX vůči svému 50dennímu průměruZdroj: athrasher.com

V předchozích případech, když VIX klesl tak rychle, na akciových trzích nastaly těžké časy, alespoň v krátkodobém horizontu. VIX je také poměrně blízko svému 200týdennímu klouzavému průměru, což byla v minulosti poměrně důležitá úroveň. Z nedávné minulosti také víme, že pokud index VIX za posledních 20 dnů klesne o více než 30 %, index S&P 500 dosahuje v následujících 5, 10, 20 a 40 dnech negativní výkonnosti (platí to od roku 1990).

Podle Andrewa Trashera, portfoliomanažera z Financial Enhancement Group, jsou ve hře jen dva faktory, které mohou změnit současné neobvyklé postavení indexu VIX vzhledem k jeho 50dennímu klouzavému průměru – čas a cena. Buď se bude index pohybovat do strany až do té doby, než se k němu klouzavý průměr přiblíží, nebo budeme svědky rychlého pohybu indexu VIX nahoru, což bude ukazovat na rychlý nárůst volatility na trzích.

Zdroj: athrasher.com

reklama
reklama