UBS varuje: Akciovou rally čeká (minimálně) pauza

| redakce

Akcioví investoři jsou od poloviny února opět v rauši, strach z možné recese opadává a na trzích to vypadá, jako kdyby růst nemohlo prakticky nic zastavit. Analytici z UBS varují před přílišným optimismem a očekávají brzké dosažení vrcholu a následný propad.

Michael Riesner, Marc Müller a jejich týmy technických analytiků si myslí, že vrchol současné rychlé rally není daleko. "Index S&P 500 vykazuje známky největší překoupenosti od roku 2009," píší analytici v poznámce klientům.

Vzhledem k síle střednědobého trendu a prognózám na následující čtvrtletí je podle nich trh náchylný na zvrat již v tomto týdnu, což by mohl být dobrý základ pro vytvoření lokálního vrcholu a následnou výraznější korekci v průběhu dalších tří měsíců.

Analytici již v polovině března upozorňovali, že momentální růstový trend je až příliš optimistický. Techničtí analytici z UBS nezásobují příliš často, jejich předpovědi poklesu ze začátku prosince a obratu trendu směrem na sever z poloviny února byly poměrně přesné.

"Z cyklického hlediska očekáváme pokles k hladině kolem 1 970 nebo 2 000 bodů v prvním dubnovém týdnu. Z hlediska sektorového zaměření bychom vybrali zisky v překoupených odvětvích. Technologie by mohly vytvořit nové nižší maximum, banky by mohly krátkodobě překonávat trh díky očekáváním vyšších výnosů a strmější výnosové křivce. U sektorů souvisejících s komoditami bychom doporučovali prodej, protože očekáváme vytvoření nového silného sestupného trendu trvajícího do léta," píší experti z UBS.

Technicky vzato je index u rezistence, která se podle Riesnera a Müllera nachází na hladině 2 050 bodů. Tato úroveň, která je základem pro varování analytiků, bude pro trh poměrně těžce překonatelná. Analytici proto doporučují investorům zbavit se akcií a počkat na výhodnější příležitosti. "Doporučujeme nyní akcie raději prodat a nehonit se za rostoucím trhem," uzavírají svůj komentář Riesner a Müller.

Denní graf indexu S&P 500 s vyznačenými hladinami rezistence
Denní graf indexu S&P 500 s vyznačenými hladinami rezistenceZdroj: UBS

Zdroj: UBS

reklama
reklama