Goldman Sachs varuje před třetí vlnou krize: Jeden scénář přeje dluhopisům, druhý akciím

| redakce

Nálada na akciových trzích se v posledních týdnech rapidně změnila a po nejhorším začátku roku v historii se trhy vzpamatovaly a prakticky vymazaly ztráty. Podle analytiků z Goldman Sachs za to může třetí vlna finanční krize, vysoká volatilita podle nich teprve přijde.

Podle Petera Oppenheimera, šéfa akciových stratégů v bance Goldman Sachs, jsou současné velké výkyvy na trzích výsledkem nejistoty investorů související s "třetí vlnou" finanční krize, která nabírá na síle. "Zajímavé je na tom to, že nás to vede ke dvěma úplně odlišným strategiím," říká Oppenheimer.

Zmíněná třetí vlna podle něj může vést k agresivní deflaci a následné reakci ze strany centrálních bank, což by investory vedlo k přesunu do méně rizikových aktiv, jako jsou dluhopisy. Druhým scénářem by byl opětovný růst a dosažení rovnováhy na rozvíjejících se trzích, což by vedlo k "trvalému hospodářskému oživení po celém světě". V tomto případě by se investoři zaměřili na riziková aktiva, jako jsou akcie.

Problémem je to, že si trhy nejsou jisté tím, která z těchto alternativ může nastat. Výsledkem je divoká oscilace mezi pesimismem a optimismem. "Myslím si, že riziko přesouvání se z jednoho stavu do druhého je vysvětlením výrazné volatility i silné rotace mezi jednotlivými třídami aktiv, které jsme v poslední době svědky," doplňuje Oppenheimer.

Vzhledem k tomu, že poslední dny před Velikonocemi trhy přerušily růst, zdají se slova Oppenheimera jako celkem opodstatněná. Investoři by se možná měli připravit na další vlnu propadů. V současném roztěkaném světě ale není žádná rada spolehlivá.

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama