OKD: Většina zaměstnanců chce z firmy odejít dohodou

| redakce

Přibližně 70 % z avizovaných 345 zaměstnanců, kterým má na konci června skončit pracovní poměr v těžební společnosti OKD, chce odejít dohodou. ČTK to v pondělí řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský. Informaci ČTK potvrdil i předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Vedení OKD se v úterý opět sejde na pravidelné schůzce s odboráři, kde bude mimo jiné projednávat plánované odchody zaměstnanců.

"Podle předběžných informací chce pracovní poměr dohodou na konci června ukončit asi 70 % z avizovaných 345 zaměstnanců, kteří tak získají nárok na zvýšené odstupné ve výši až šestinásobku průměrné mzdy," uvedla personální ředitelka OKD Radka Naňáková. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33 215 korun, odcházející zaměstnanci by tedy mohli dostat průměrně okolo 200 000 korun.

Pytlík řekl, že pokud se vedení firmy se zaměstnanci dohodne, nemají s tím odbory problém. "My jsme si udělali sondáž mezi zaměstnanci, kteří byli navrženi na propuštění, a opravdu více jak 70 % chce odejít, ať to jsou kluci, kteří mají blízko do důchodu nebo už mají důchody, nebo mají jiné důvody k odchodu," uvedl Pytlík. Podle něj výše nabízeného odstupného odpovídá zákoníku práce a dohodám v kolektivní smlouvě. "Není to nic mimořádného. Důležité ale je, že je to dohodou a že nebudeme nikoho nutit. Vyhazovat jsme nikoho nechtěli," podotkl Pytlík. Podle Čelechovského je ale nabízené odstupné v porovnání s celorepublikovým průměrem nadstandardní. "V případě, že zaměstnanec pracoval ve společnosti minimálně dva roky a uzavře dohodu o rozvázání pracovního poměru, má nárok na odchodné ve výši šestinásobku mzdy," uvedl Čelechovský.

Naňáková je přesvědčena, že vedení společnosti a odborové organizace mají zájem v optimalizačním programu nadále pokračovat cestou smíru a prioritně řešit dobrovolné odchody. "Po vyhodnocení první fáze někdy na konci dubna se pak dohodneme na dalším společném a oboustranně přijatelném postupu," podotkla Naňáková.

Pytlík očekává, že úterní jednání s vedením bude mít spíše klidnější průběh. "Jestli to je takhle postaveno, vidím to, že ta schůzka bude pozitivní. Myslím, že se budou řešit konkrétní příklady, jak to bude probíhat a jak to uděláme," řekl Pytlík. Podle něj bude ale nutné řešit i otázku zbývajících zaměstnanců, kteří na dohodu odejít nechtějí. Pytlík řekl, že by rovněž výrazně pomohlo, kdyby se podařilo vyřešit otázku hornických důchodů.

Společnost OKD ve čtvrtek potvrdila, že z ní má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. "Uvedené opatření je součástí dlouhodobého optimalizačního programu k zajištění životaschopnosti společnosti a její budoucnosti a nijak nesouvisí s plánovaným uzavřením Dolu Paskov, o kterém probíhají v současné době jednání všech zainteresovaných stran," uvedl Čelechovský.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele, skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

(AKTUALIZOVÁNO) Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík po úterním jednání odborů s vedením firmy řekl, že z 345 lidí, kteří mají na konci června z OKD odejít, jich chce zhruba 250 odejít dohodou a asi 50 lidí z firmy odejít nechce. Kolem 50 lidí je nejistých nebo ještě nebyli osloveni, jsou na nemocenské a podobně.

"Dohodli jsme se dnes, že budeme realizovat [...] dobrovolné racio. To znamená, že budeme řešit ty, kteří chtějí odejít dohodou. Na konci dubna si sedneme a řekneme si, co budeme dělat dál," řekl Pytlík.

V OKD nyní pracuje zhruba 9 800 kmenových zaměstnanců, 2 500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama