Yellenová: Fed bude při zvyšování úrokových sazeb postupovat opatrně

| redakce

Americká centrální banka (Fed) bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně. Řekla to v úterý šéfka Fedu Janet Yellenová, která vystoupila v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," uvedla Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala guvernérku centrální banky USA agentura Reuters.

Yellenová tím řekla zhruba totéž, co Fed sdělil po svém posledním zasedání v polovině března. Banka tehdy dala najevo, že v příštích měsících naváže na prosincové první zvýšení krátkodobých úroků z rekordních minim, avšak zároveň předpověděla, že letos zvýší rozpětí základní mezibankovní sazby na federální fondy jen dvakrát po čtvrtině procentního bodu. Předtím Fed předpokládal, že sazby zvýší čtyřikrát.

Podle Yellenové bude ekonomický výhled nadále komplikovat slabý hospodářský vývoj ve světě, nízké ceny ropy a nejistota kolem Číny. Tyto faktory by ale měly postupně odeznívat. "Celkový dopad globálního vývoje na americkou ekonomiku od počátku roku bude s největší pravděpodobností omezený. Tento vývoj nijak nemění náš základní výhled ekonomického růstu a inflace," uvedla šéfka Fedu.

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalil na 1,4 % z dvouprocentního tempa v předešlém kvartálu. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama