Evans (Fed): Pokud data ukáží na další zlepšení situace na trhu práce, mohla by se otevřít cesta k červnovému zvýšení sazeb

| redakce

Pokud data z trhu práce USA ukáží na další pokles míry nezaměstnanosti a navracení lidí do zaměstnání, měl by to být dostatečný argument pro další zvýšení úrokových sazeb. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve středu řekl šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans, který ale letos není hlasujícím členem měnového výboru Fedu. Série dat z trhu práce za březen vyjde již tento pátek.

"Můj předpoklad je, že americká ekonomika bude dost silná na to, aby sazby v letošním roce mohly vzrůst dvakrát," řekl také Evans.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v úterý v Ekonomickém klubu v New Yorku řekla, že Fed bude při zvyšování úrokových sazeb postupovat opatrně, jelikož "vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci".

Z březnového zasedání měnového výboru Fedu vyplynulo, že představitelé centrální banky USA nyní čekají pro letošní rok jen dvě zvýšení základní úrokové sazby po čtvrtině procentního bodu. Loni na prosincovém zasedání, kdy Fed sazby zvýšil z rekordního minima, se členové měnového výboru přikláněli k možnosti zvýšit sazby během letošního roku čtyřikrát po 0,25 procentního bodu.

Podle středečních dat agentury ADP soukromý sektor v USA vytvořil v březnu více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 200 tisíc míst, čekalo se 194 tisíc po předchozích 205 tisících (revidováno z 214 tisíc).

Za březnovým růstem zaměstnanosti stála především silná tvorba pracovních míst ve stavebním, maloobchodním a dopravním sektoru. Údaje naznačují, že situace na americkém trhu práce zůstává příznivá navzdory obavám ze zpomalování hospodářského růstu.

Zpráva ADP přichází dva dny před důležitou vládní zprávou o březnové nezaměstnanosti, která zahrnuje údaje ze soukromého i veřejného sektoru. Analytici očekávají, že v USA v březnu vzniklo zhruba 205 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala na osmiletém minimu 4,9 %.

Zdroj: MarketWatch, ČTK

reklama
reklama