Výsledek souboje o Bílý dům může rozhodnout i o budoucnosti americké energetické revoluce

| redakce

Souboj o ovládnutí Oválné pracovny mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, dvěma nejpravděpodobnějšími kandidáty na funkci amerického prezidenta, je mimo jiné také soubojem o americkou břidlicovou revoluci. Zatímco Trump tvrdí, že rizika spojená s frakováním prakticky neexistují, Clintonová se k těžbě z břidlic staví o poznání rezervovaněji.

"Nepodporuji frakování, pokud s ním nesouhlasí dané oblasti nebo státy. Nepodporuji frakování, pokud při něm dochází k uvolňování metanu a kontaminaci vody, a nepodporuji frakování, pokud nemáme možnost požadovat, aby nám každý, kdo takto těží, musel sdělit, jaké konkrétní chemikálie používá," uvedla Clintonová v odpovědi na dotaz na těžbu z břidlic během nedělní debaty v televizi CNN. Dodala, že je nezbytné, aby byla zavedena regulace, která frakování zabrání, nebudou-li splněny podmínky podobné těm, které zmínila.

Nesouhlas s těžbou ropy a plynu technologií hydraulického štěpení hornin následně vyjádřil i Bernie Sanders, za což ho publikum odměnilo bouřlivým potleskem.

Both Hillary Clinton and Bernie Sanders answer the question "Do you support fracking?"Highlights from Sunday night's #DemDebate: http://cnn.it/1TkGQSV

Zveřejnil(a) CNN dne 6. březen 2016

Naproti tomu Donald Trump je známý jako velký podporovatel těžby z břidlic. "Frakování s sebou nese nulová zdravotní rizika. Ve skutečnosti zvyšuje naši národní bezpečnost, protože nás činí energeticky nezávislými," napsal Trump v jednom ze svých tweetů.

Zdroj: CNN

reklama
reklama