Bangladéš viní americký Fed ze ztráty 100 milionů dolarů

| redakce

Bangladéšská centrální banka oznámila, že se snaží získat zpět 100 milionů dolarů, které jí byly údajně odcizeny čínskými hackery z účtu banky, který měla v newyorské pobočce amerického Fedu.z

Úřady poskytly médiím jen velmi málo podrobností o tom, jak peníze zmizely. Bangladéšský ministr financí Abul Maal Abdul Muhith oznámil, že vláda zvažuje, že americkou centrální banku zažaluje kvůli tomu, že peníze převedla na účty na Filipínách.

Muhith prohlásil, že banka se "nemůže vyhnout zodpovědnosti". Newyorský Fed v pondělí vydal jen krátké prohlášení na Twitteru, v němž uvedl, že nemá důkazy o pokusech narušit bezpečnostní systém Fedu ani důkazy, že by systémy Fedu byly překonány.

Bangladéšská centrální banka oznámila, že se jí část peněz podařilo získat zpět, ale nesdělila jak. Zároveň se jí podařilo vystopovat zbývající peníze a spolupracuje s úřadem proti praní špinavých peněz na Filipínách, kterému soud přikázal zmrazit účty, dokud se záležitost neprošetří. Bangladéš také podle svého prohlášení spolupracuje s forenzními a technickými experty Světové banky.

Zdroj: AP

reklama
reklama