Světová banka: Růst globálního hospodářství letos zrychlí na 2,7 %

| redakce

Růst světové ekonomiky letos zřetelně zrychlí na 2,7 %, předpověděla v úterý Světová banka. Loni tempo růstu kleslo na 2,3 %, nejnižší úroveň od finanční krize z konce minulého desetiletí.

Banka předpokládá, že růst ve vyspělém světě mírně zrychlí na 1,8 % z loňských 1,6 %. Výrazně zrychlí růst ve zbytku světa, kde tempo expanze dosáhne 4,2 % po 3,4 % v minulém roce. Ekonomikám rozvíjejících se trhů pomůže oživení cen komodit a ukončení ekonomické recese v Rusku a Brazílii, uvedla banka.

"Po letech slabého růstu s povzbuzením sledujeme zlepšení ekonomických vyhlídek," uvedl ke zprávě prezident banky Jim Yong Kim. "Nyní je čas na to, abychom toho využili a zvýšili investice do infrastruktury a do lidí," dodal šéf instituce podle agentury Reuters.

V nejnovějším odhadu se ovšem skrývají značné nejistoty, zejména proto, že výhled ještě nezahrnuje dopady politiky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, od nějž se všeobecně čekají opatření na podporu růstu. Banka nicméně i bez toho svůj odhad pro americkou ekonomiku zlepšila na 2,2 % z červnové prognózy 1,6 %. V roce 2018 by podle banky mohla fiskální politika Trumpovy administrativy zrychlit růst americké ekonomiky při příznivém scénáři až na téměř 3 %.

Růst v Číně letos bude dál postupně zpomalovat a zmírní se na 6,2 % z loňských 6,7 %. Zrychlí naproti tomu některé ekonomiky jižní Asie. Růst ekonomiky Indie zrychlí na 7,6 % ze 7% tempa v roce 2016.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama