Meziroční inflace v Česku v prosinci zrychlila na 2 %

| redakce

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 0,7 %, což je nejvíc za poslední tři roky. O rok dříve byla průměrná míra inflace 0,3 %. V úterý to uvedl Český statistický úřad. V prosinci spotřebitelské ceny zrychlily meziroční růst na 2 % z listopadových 1,5 %, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace a ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012.

Analytici očekávali růst spotřebitelských cen o 1,9 %, čímž by se inflace přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky.

U potravin a nealkoholických nápojů se u řady zboží buď zrychlil meziroční cenový růst, nebo po poklesu ceny v listopadu začalo zdražování. Ceny pečiva se zvýšily o desetinu, vajec o téměř 14 %, másla o víc než pětinu. Ceny pohonných hmot začaly meziročně růst o 4,3 %, když v listopadu klesaly. Stravovací služby zdražily o 4,8 %, ubytování o 1,5 %. Tento nárůst analytici už před zveřejněním čísel spojovali s prosincovým zavedením elektronické evidence tržeb (EET) v těchto oborech.

Proti předloňskému prosinci na konci loňska zdražily také alkoholické nápoje o 3,1 % a tabákové výrobky o 6,5 %. Vzrostly také ceny nájemného, vody, elektřiny a tepla, léků a jejich doplatků, pojištění a finančních služeb. Zlevnilo bytové vybavení, ceny zemního plynu klesly o téměř 7 %. Ceny zboží v prosinci úhrnem meziročně vzrostly o 1,9 %, ceny služeb o 2 %.

Proti listopadu se spotřebitelské ceny v posledním loňském měsíci zvýšily o 0,3 %. Zdražila zelenina, pečivo a chleba, vejce a některé mléčné výrobky. Proti listopadu vzrostly ceny stravovacích služeb o 2,4 %, pohonných hmot o 2,2 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla nejvyšší od října 2015, nafty od předloňského listopadu. Meziměsíčně v prosinci zlevnily alkoholické i nealkoholické nápoje, finanční služby, z potravin citrusy, drůbeží maso nebo jogurty. Ceny zboží úhrnem proti listopadu vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 0,5 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama