Americké akcie ve středu zpevnily, dolar v reakci na Trumpovu nepřesvědčivou tiskovou konferenci odevzdal úvodní zisky a oslabil

| redakce

Americké akcie ve středu posílily. Za růstem stály především energetické společnosti, které těžily z vyšších cen ropy. Farmaceutické firmy se však dostaly pod tlak, protože budoucí americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci signalizoval, že se bude snažit zajistit pokles cen léků. Dolar se odpoledne vůči koši měn propadl až na měsíční minimum.

Index Dow stoupl o půl procenta na 19 954,28 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 2 275,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,21 % na novém zavíracím maximu 5 563,65 bodu. Absolutní rekord Nasdaq Composite posunul na 5 564,08 bodu. Na novém zavíracím maximu index skončil popáté v řadě.

Index volatility VIX ve středu klesl o dvě procenta na 11,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,365 %.

Americké akcie (11. ledna 2017)
Americké akcie (11. ledna 2017)Zdroj: Google

Dařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví veřejných služeb a sektoru základních materiálů. V červených číslech skončily odvětí zdravotní péče a realitní sektor.

Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil (+1,02 %) stoupla zhruba o procento, akcie jejího konkurenta Chevron (+0,84 %) posílily o necelé procento.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie farmaceutického podniku Merck (+2,85 %), počítačového obra IBM (+1,35 %) a banky Goldman Sachs (+1,32 %). Nejvýraznější pokles zaznamenaly v indexu Dow akcie farmaceutických podniků Pfizer (-1,82 %) a Johnson & Johnson (-1,23 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,79 %).

Akcie Mercku výše posunula zpráva, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přijal žádost o vyslovení souhlasu s využíváním léku Keytruda v kombinaci s chemoterapií k léčbě rakoviny plic.

Akcie automobilky Ford Motor (-1,4 %) zlevnily poté, co v úterý večer společnost uvedla, že za letošní rok očekává na úrovni zisku před zdaněním mírně slabší výsledek než v loňském roce. Důvodem mají být zvýšené investice do technologií. Zlepšení ziskovosti společnost čeká v roce 2018. Současně Ford oznámil, že v letošním prvním čtvrtletí vyplatí mimořádnou dividendu ve výši pět centů na akcii.

Americké akcie (11. ledna 2017)
Americké akcie (11. ledna 2017)Zdroj: Finviz

Investoři ve středu netrpělivě očekávali odpolední vystoupení Donalda Trumpa na jeho první tiskové konferenci od vítězství v listopadových prezidentských volbách. Nakonec ale převážilo zklamání. Nastupující prezident totiž nepřišel s ničím novým, pouze varioval svá dřívější vyjádření týkající se přesouvání části výroby amerických podniků do Mexika. Bojovat chce Trump proti tomuto "nešvaru" dovozními cly.

"Tu jednodušší část má Trump za sebou. Teď musí slova proměnit v činy. A to nebude lehké. Rychlost s jakou bude podpůrná opatření zavádět, bude do značné míry určovat to, co se bude v příštích měsících dít na finančních trzích," říká Kent Engelke, hlavní ekonomický stratég ve společnosti Capitol Securities Management.

Dolar po Trumpově tiskové konferenci oslabil

Na devizovém trhu ve středu dolar navzdory počátečnímu posilování oslabil. Investory totiž zklamalo, že Donald Trump se na tiskové konferenci příliš nevěnoval plánům na podporu ekonomiky. Euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo růst o 0,3 % na 1,059 USD.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, po skončení Trumpovy tiskové konference sestoupil až na 102,28 bodu, tedy na nejnižší úroveň od 14. prosince.

"Trh byl zklamán nedostatkem podrobností o Trumpových plánech v oblasti rozpočtových výdajů," uvedla analytička Kathy Lienová ze společnost BK Asset Management.

Začátkem ledna se dolarový index vyšplhal až na 103,82 bodu, tedy nejvýše za 14 let. Investoři předpokládají, že Trumpovy kroky ve funkci prezidenta podpoří růst ekonomiky USA a přimějí americkou centrální banku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Světové ceny ropy se ve středu poprvé za tři dny zvýšily. Jejich silnému růstu nezabránila ani zpráva o nečekaně vysokých zásobách suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent kolem 22.30 SEČ vykazovala růst o 2,94 % na 55,47 USD za barel a cena severoamerické ropy WTI rostla o 2,9 % na 52,57 USD za barel.

K růstu cen ropy přispěla zpráva o tom, že Saúdská Arábie, která je největším vývozcem suroviny na světě, informovala některé své asijské zákazníky o snížení únorových dodávek.

Saúdská Arábie je klíčovým členem ropného kartelu OPEC. Ten koncem listopadu uzavřel dohodu o snížení těžby, ke které se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Cílem dohody je omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh, a podpořit tak ceny suroviny.

Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ve středu nicméně ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 4,1 milionu barelů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem zásob pouze o 1,2 milionu barelů.

Zlato ve středu večer zdražovalo o necelé dva dolary na 1 191,21 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o 23 centů na 16,75 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky KB Home v 4Q: Zisk na akcii 0,40 USD (4Q2015: 0,43 USD), tržby 1,19 miliardy USD (4Q2015: 985,8 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu +1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

reklama
reklama