Růst maloobchodních tržeb v ČR v listopadu zrychlil na 7,9 %

| redakce

Tržby v českém maloobchodě bez aut loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 % z říjnových 2 %. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Lidé více utráceli za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i za potraviny. Nejvíce vzrostl internetový prodej.

Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2015, tržby očištěné o kalendářní vlivy se tak zvýšily o 6,7 procenta. Meziměsíčně vzrostly tržby očištěné o sezonní vlivy o 1,9 procenta.

K meziročnímu růstu nejvíce přispěl internetový a zásilkový prodej, ve kterém obchodníci utržili o 32,3 % více. Dařilo se také specializovaným prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, v nichž tržby vzrostly o 10,8 %. O téměř deset procent vyšší tržby měly i prodejny s oděvy a obuví. Více se prodávalo také farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží, výrobky pro domácnost a pro kulturu, sport a rekreaci.

Za potraviny se tržby ve specializovaných prodejnách zvýšily o 5,4 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 2 %.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziměsíčně reálně o 2,5 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 6,5 %. "Bez očištění vzrostly o 9,9 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 11,6 % a za opravy o 3,5 %," uvedl ČSÚ.

"Maloobchodní tržby rostou v Česku již dva roky příznivým 6% tempem, a ve srovnání s celou EU je tak jejich dynamika téměř dvojnásobná. Listopadové tržby částečně vykompenzovaly slabší říjnový výsledek. Listopadový vývoj byl patrně podpořen také silným růstem spotřebitelských úvěrů, jelikož nově poskytnuté spotřebitelské úvěry v listopadu poprvé vzrostly nad 10 miliard Kč (+27 meziročně) a byly v historickém kontextu rekordní," říká hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

"Spotřebitelský sentiment tak zůstává příznivý, což potvrzují i indikátory spotřebitelské důvěry, které se pohybují poblíž svých historicky nejvyšších hodnot. Vzhledem k příznivému výhledu na vývoj na trhu práce i rostoucí mzdy podle nás také v tomto roce zůstane růst tržeb příznivý. Vlivem vysoké srovnávací základny však meziroční růst ve rovnání s roky 2015 a 2016 pravděpodobně mírně oslabí," dodává Seidler.

Ekonomové: Listopadové tržby ukazují na zrychlení růstu HDP

Podle analytiků, které oslovila ČTK, údaje o listopadových tržbách maloobchodních prodejců naznačují, že ekonomický růst v Česku na konci loňského roku zrychlil, přičemž jeho tahounem je osobní spotřeba. Růst tržeb podle ekonomů přispívá také k růstu inflace.

"Rychlý růst maloobchodních tržeb ukazuje, že spotřeba domácností byla i v závěru loňského roku velmi důležitým příspěvkem k růstu hrubého domácího produktu. Sílící poptávka také přispívá k tomu, že se inflace zvolna zvyšuje," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

I podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela údaje potvrzují, že ekonomický růst ke konci loňského roku výrazně zrychlil. "Tahounem ekonomické dynamiky je soukromá spotřeba. Očekáváme, že i v letošním roce vykážou maloobchodní tržby velmi slušnou dynamiku. Zvyšuje se totiž kupní síla obyvatel. Zatímco v loňském roce ji táhl zejména růst zaměstnanosti, v letošním roce očekáváme výrazný nárůst mezd," uvedl Zeisel. Naopak faktorem, který může maloobchodní tržby brzdit, bude podle něj rostoucí inflace.

"Předposlední výsledky maloobchodu za loňský rok znovu potvrzují, že poptávkovou stranu české ekonomiky táhne nahoru především spotřeba domácností. Nepředpokládáme, že v úplném závěru roku tomu bylo jinak," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. I letos podle něj bude spotřeba jednou z hlavních složek ekonomického růstu.

"Listopadová čísla jsou tak potvrzením skutečnosti, že spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem růstu celé ekonomiky," uvedl i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama