Ranní analytická poznámka (11. ledna): Obamovo loučení a štědré americké automobilky

| Jan Šumbera

Úřadující americký prezident Barack Obama v úterý přednesl svou poslední řeč v pozici nejmocnějšího muže světa.

Připomeňme, že během Obamova "panování" došlo kupříkladu k narovnání vztahů s Kubou, přijetí dohody ohledně klimatických změn či reformě zdravotnického systému.

Již za 9 dní bude na jeho místo dosazen Donald Trump. Ten si ve svých vyjádřeních nedělá těžkou hlavu se zahraniční spoluprací ani globálním oteplováním a podobu zdravotního systému tvrdě kritizuje. I proto bude zajímavé sledovat, jak jeho reálné kroky promění americkou ekonomiku. Prozatím se trhy přiklánějí spíše k variantě pozitivního vlivu.

Vzhůru v úterý zamířily akcie General Motors, které připsaly necelá čtyři procenta. Napomohlo tomu zejména navýšení objemu prostředků v rámci akciového odkupu o 5 miliard USD. Původně avizovaných 9 miliard USD, které automobilka vyčlenila na nákupy v roce 2015, se tak rozšíří.

Konkurenční Ford taktéž hodlá sdílet aktivněji plody provozní výkonnosti s akcionáři. Pro první čtvrtletí letošního roku přislíbil dodatečnou výplatu ke kvartální dividendě. Celkem by si tak akcionáři měli přijít na 20 centů na akcii.

reklama
reklama