Fed: Úroky by se za Trumpa mohly zvyšovat rychleji, ekonomika by se mohla přehřívat

| redakce

Americká ekonomika by díky zvýšeným rozpočtovým výdajům mohla zrychlit růst, inflace by se mohla zvednout, a úrokové sazby by se tak mohly zvyšovat rychleji. Podle ve středu zveřejněného zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky se na tom shodli takřka všichni členové výboru.

Fed na zasedání v polovině prosince po roce opět zvýšil svou základní úrokovou sazbu. Banka rovněž signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků v roce 2017. Fed uvedl, že příští rok by mohl zvýšit úrokové sazby třikrát místo dříve zvažovaných dvou kroků.

Zápis ukazuje, jak se po listopadovém zvolení republikána Donalda Trumpa příštím prezidentem Spojených států názory představitelů Fedu posunuly. Trump mimo jiné slíbil, že podpoří ekonomiku snižováním daní, zvýšenými výdaji na infrastrukturu a deregulací. Silnější hospodářský růst by v této fázi pozdní konjunktury mohl zvýšit inflaci více, než se zatím čeká, a přimět tak Fed k rychlejšímu zpřísňování měnové politiky.

"Zhruba polovina účastníků zasedání zahrnula do svých předpovědí předpoklad expanzivnější fiskální politiky," píše se v takzvaných minutes. "Téměř všichni také naznačili, že se zvýšila pravděpodobnost překročení jejich odhadů ekonomického růstu," uvádí se dále v zápisu ze zasedání, kterého se zúčastnilo 17 členů výboru.

Obava Fedu je tedy aktuálně ta, že by se poptávka v ekonomice obecně mohla zvýšit nad úroveň, která je dlouhodobě udržitelná.

"Logika uvažování (poněkud více jestřábích centrálních bankéřů) jde zhruba tímto směrem: Stimulace domácí poptávky při extrémně nízké míře nezaměstnanosti ještě více zahřeje ekonomiku, což si vyžádá kompenzaci (v podobě vyšších sazeb) ze strany Fedu. Proto prosincová prognóza Fedu indikuje tři zvýšení úrokových sazeb v letošním roce namísto předchozích dvou," říká analytik ČSOB Jan Čermák.

"Na inflaci v USA mohou tlačit mimo jiné vyšší mzdy (řada států federace zvýšila na přelomu roku minimální mzdu) a proinflačním rizikem je také uvažovaná dovozní daň (alias clo), kterou stále hrozí nastupující prezident Donald Trump. Jinak řečeno, pokud se ekonomika USA v důsledku převážně vnějších okolnosti nezadrhne, je klidně možné, že Fed již brzy úroková očekávání přehodnotí znovu výše," dodává Čermák.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Před tímto krokem banka základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po sedm let na rekordním minimu 0,0-0,25 %.

Zdroj: ČTK, CNBC

reklama
reklama