Ranní analytická poznámka (5. ledna): Fed se přeorientovává na jestřábí tón, Tesla začala vyrábět vlastní baterie

| Pavel Smolík

Druhé letošní obchodní seanci v USA chyběla významná ekonomická data, a tak se zraky investorů upíraly na zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu. Z něj je patrné, že se centrální banka USA přeorientovává na jestřábí tón.

Přibližně polovina členů měnového výboru banky očekává, že by skutečný růst ekonomiky USA mohl překonat jejich odhady. To stejné platí i pro inflaci.

My již víme, že zasedání nakonec vyústilo v oznámení očekávaných tří zvýšení sazeb v letošním roce. Za více jestřábím pohledem je jednoznačně i zvolení Donalda Trumpa. Jeho nečekané vítězství v prezidentských volbách a předvolební rétorika vzbudily i ve Fedu očekávání vyšších vládních investic, snižování daní a deregulace podnikání. Vše zmíněné by mělo podpořit růst ekonomiky a inflace. Vzniká tak obava z přehřátí ekonomiky.

Z korporátních zpráv stojí za zmínku výrobce elektromobilů Tesla. Jeho produkce v uplynulém roce činila 76 230 vozů, přičemž plán byl stanoven na 80 000. Zakladatel a šéf firmy Elon Musk má ale ve zvyku stanovovat cíle hodně vysoko. Za dva roky očekává Musk produkci půl milionu aut ročně. Ve středu byla rovněž zahájena produkce baterií v Gigafactory v Nevadě. Nová továrna umožní navýšit produkci a snížit cenu baterií. V roce 2018 by měla továrna v rámci svých baterií vyrobit 35 GWh ročně, což je ekvivalent produkce zbytku světa.

reklama
reklama