ČNB v listopadu intervenovala proti koruně za 14 miliard Kč

| redakce

Česká národní banka v listopadu pokračovala v intervencích proti koruně, na devizovém trhu utratila za nákup eur zhruba 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila v pátek. Je to ale výrazně menší objem než v říjnu. Tehdy centrální banka za intervence utratila zhruba 107 miliard korun, což byl druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí.

Režim devizových intervencí banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK. Od té doby do konce loňského listopadu intervenovala v objemu zhruba 812 miliard korun.

"Podle vývoje výnosů českých státních dluhopisů se platností do tří let se zdá, že ČNB byla v prvním lednovém týdnu na trhu opět více aktivní. V příštím týdnu navíc bude zveřejněna prosincová inflace, jež by měla vzrůst na 1,9 % z 1,5 % v listopadu. To by mohlo spustit další příliv spekulativního kapitálu, a tedy ČNB přimět k objemnějším intervencím," okomentovala zprávu analytička České spořitelny Jana Urbánková.

Centrální banka v listopadu 2013 koupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla v červenci 2015, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu koupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února 2016 byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun. Intervence pokračovaly i v dalších měsících roku 2016.

Bankovní rada ČNB před Vánocemi zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Plojhar (ČS): Očekávám, že exit ČNB z kurzového závazku přijde v době, kdy ještě půjde v Jizerských horách lyžovat Plojhar (ČS): Očekávám, že exit ČNB z kurzového závazku přijde v době, kdy ještě půjde v Jizerských horách lyžovat Pokračování intervencí České národní banky již v současné době nedává smysl. Ve středu to na ...

Zdroj: ČTK

reklama
reklama