Růst české ekonomiky je podle záznamu z jednání ČNB robustní

| redakce

Růst české ekonomiky je robustní a snižuje závislost vývoje inflace na vnějších faktorech, tedy na vývoji v zahraničí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB ze čtvrtka 22. prosince, který v pátek banka zveřejnila. Na jednání bylo zároveň řečeno, že zvýšení měnověpolitických sazeb v USA a prodloužení stávající měnové politiky ECB bylo očekávané, a nepředstavuje tedy nenadálý šok.

Rada rovněž diskutovala o záporných úrokových sazbách. Na jedné straně zaznělo, že záporné úrokové sazby jsou vhodným nástrojem podpory kurzového závazku a hladkého opuštění tohoto závazku, na druhou stranu ale zazněl rovněž názor, že záporné úrokové sazby mohou v delším období představovat riziko pro finanční stabilitu.

"Zavedení záporných sazeb by muselo být skutečně razantní, aby odradilo příliv spekulativního kapitálu do ČR, což by na druhou stranu představovalo riziko pro finanční stabilitu. Proto zmínka o záporných úrokových sazbách funguje pravděpodobně spíše jako slovní intervence," uvedla analytička České spořitelny Jana Urbánková.

Rada rozhodla ve čtvrtek 22. prosince, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech.

Bankovní rada ČNB také zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

"Bankovní rada si je vědoma, že skokový růst inflace je významně ovlivněn růstem cen potravin, jež jsou značně volatilní. Přesné načasování konce intervenčního režimu by se proto mělo odvíjet spíše od méně volatilních složek inflace, aby dosažení cíle ČNB (2% inflace) bylo udržitelné," dodává Jana Urbánková.

V listopadu se tempo meziroční inflace zvýšilo z 0,8 % v říjnu na 1,5 %. V září byla meziroční inflace na úrovni 0,5 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama