Analýza: Podnikatelé nemají motivaci podporovat veřejný výzkum

| redakce

Spolupráce mezi podnikateli a veřejným výzkumem, tedy vysokými školami a akademickými ústavy, je stále nedostatečná, a to i přesto, že ji podporuje stát. Z téměř jedné miliardy korun v roce 2013 sice loni tato podpora vzrostla na 1,4 miliardy, ale v mezinárodním srovnání je stále nízká, uvádí Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR za rok 2015, kterou má ČTK k dispozici. V pondělí bude o dokumentu, který předloží vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jednat vláda. Podle dokumentu nemají k veřejnému výzkumu podnikatelé zjevně důvěru a nejsou motivovaní, aby navýšili svůj kapitál.

"Oba sektory mají výrazně odlišné představy o spolupráci," píše se v materiálu. Veřejný sektor se podle něj snaží určovat cíle a výsledky spolupráce kvůli rozvoji vědy, zatímco podnikatelé se snaží dosáhnout rychlého, konkrétního ekonomického efektu. "Příčinou neúčinné spolupráce může být také skutečnost, že podnikatelský sektor je ve svých výzkumných potřebách saturován z veřejných zdrojů," uvádí obsáhlá zpráva.

Nejvýznamnějším zdrojem financí pro tuzemský výzkum a vývoj byly podle dat z let 2014 a 2015 podnikatelské zdroje, a to více než 45 miliard korun. Meziročně vzrostly o 2,3 miliardy Kč. Veřejné zdroje, zejména ze státního rozpočtu, činily 28,6 miliardy korun a z veřejných zahraničních zdrojů se loni využilo 13,7 miliardy Kč.

Analýza ale uvádí, že se soukromé peníze podobně jako v předchozích letech výhradně využívaly v podnikatelském sektoru a velmi málo podporovaly veřejnou vědu. Oproti tomu státní peníze, přestože směřovaly především do veřejného výzkumu (13,6 miliardy Kč), podpořily výzkum a vývoj v soukromých podnicích až 3,2 miliardy korun. V letech 2011 a 2012 to však bylo zhruba o jednu miliardu více.

Celkové výdaje na výzkum a vývoj loni překročily 88 miliard korun, což jsou téměř dvě procenta hrubého domácího produktu, uvádí analýza i říjnová data Českého statistického úřadu. Soukromé výdaje rostly přitom rychlejším tempem než výdaje ze státního rozpočtu. Rostly i počty lidí, kteří pracují ve výzkumu, když loni poprvé překročily stotisícovou hranici. Rostoucí trend vykazují i počty výsledků výzkumu a vývoje, ale podíl aplikovaných výsledků zůstává nadále nízký, a to pouze 12 procent.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama