Účet za rok 2016 podle poradců: Nejvyšší výnosy umožnily loni investorům americké akcie a zlato

| redakce

Nejvyšší zhodnocení přinesly loni investice do zahraničních akcií, zejména těch amerických. Dobrou investicí se ukázaly být i zlato a stříbro. Výnosy z peněz uložených na termínovaných a spořicích vkladech skončily opět jen lehce nad nulou. Pouze mírné výnosy vesměs zaznamenaly i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily. Vyplývá to ankety ČTK mezi poradenskými firmami.

"Rok 2016 byl rokem nízkých sazeb. Ty se nejen u centrálních bank, ale také u těch komerčních drží na historických minimech," řekl analytik ze společnosti Chytrý Honza František Bostl. Úroky u spořicích a termínovaných vkladů bank tak byly po většinu roku v rozmezí od nuly do jednoho procenta. Termínované vklady spořitelních družstev nabízely zhodnocení až tři procenta. Stavební spořitelny díky státní podpoře dokázaly nabídnout svým klientům výnos 3,6 %. Bez podpory to pak bylo úročení jedno procento ročně, a to shodně u všech spořitelen.

Mezi podílovými fondy loni vydělaly podle serveru Penízenavíc.cz nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř sedm procent. Solidně si vedly také dluhopisové fondy s výnosem necelých čtyř procent. Výkonnost konzervativních fondů peněžního trhu v prostředí nízkých úrokových sazeb a někdy až záporného zhodnocení státních dluhopisů neměla šanci příliš ohromit.

"Naopak akciové fondy přinesly investorům očekávané zisky, i když v průběhu roku nastala řada dramatických událostí, na které akciové trhy reagovaly poklesy a následnými růsty," uvedl analytik z Broker Consulting Martin Novák.

Na dluhopisovém trhu opět klesaly výnosy. Například výnos desetiletého státního dluhopisu ČR se v průběhu roku dostal až na 0,25 % ročně. U investičních firemních dluhopisů byl podle Bostla běžný výnos maximálně mezi třemi až pěti procenty. Konzervativní fondy doplňkového penzijního spoření zhodnotily vklady zhruba o procento, vyvážené fondy o tři až šest procent a dynamické okolo deseti procent.

Zajímavé byly obecně investice do akcií. Ty nejobchodovanější akciové indexy a od nich odvozené fondy či jednotlivé akcie připsaly za rok 2016 mezi pěti a patnácti procenty. Nejlépe dopadl britský index FTSE 100, který připsal zhruba 14 procent, stejně jako americký Dow, jenž vzrostl o 15 procent. "Akcie loni prokázaly rezistenci vůči neočekávaným a také poměrně negativním událostem, mezi které patřily ekonomické zpomalení Číny, volba Donalda Trumpa americkým prezidentem a červnový brexit," poznamenal analytik z Partners Martin Mašát.

České akcie loni klesly podle indexu PX o zhruba čtyři procenta. Mezi nejziskovější patřily akcie Monety Money Bank a Unipetrolu. Naopak akcie Kofoly přišly o čtvrtinu hodnoty, VIG o 17 %.

Růst byl patrný i u komodit. Zlato posílilo o téměř devět procent, stříbro o 15 %. Největší výnosy byly u ropy a zemního plynu (téměř 60 %). Naopak se nedařilo kakau, které spadlo o téměř 35 %. Mezi měnami byla jasně nejhorší britská libra. Například euro vůči ní posílilo o 16 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama