Objem černého uhlí vytěženého v Česku se během let postupně zmenšuje, od roku 1980 o zhruba 70 %

| redakce

Objem černého uhlí vytěženého během jednoho roku se v Česku postupně zmenšuje, když vrcholu dosáhl v 80. letech minulého století. ČTK to zjistila z Hornické ročenky. Zatímco v roce 1980 činila takzvaná odbytová těžba 28,2 milionu tun uhlí, předloni to bylo už jen 7,6 milionu tun. Podle analytika Petra Hlinomaze je důvodem poklesu především omezování nerentabilní těžby.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek doplnil, že zatímco před rokem 1989 byly na území současné České republiky zásoby černého uhlí těženy v rosicko-oslavanské, plzeňské, středočeské, dolnoslezské a hornoslezské pánvi, nyní se těží pouze v poslední jmenované. Těžbu tam provádí společnost OKD, která je od května minulého roku v úpadku.

Také v Moravskoslezském kraji se těžba postupně utlumuje. Zatímco v roce 1991 měla OKD 73 000 zaměstnanců, nyní je to i s pracovníky dodavatelských firem asi 11 000 lidí. Například přesně před deseti lety skončila těžba v Havířově na Karvinsku, když byl uzavřen tamní Důl Dukla.

Podle Hlinomaze pokračoval pokles objemu vytěženého uhlí v ČR i loni, trend se podle něj nezmění ani letos. "V roce 2016 bych čekal číslo blízké sedmi milionům vytěžených tun. V letošním roce pak někde mezi 6,5 a sedmi miliony tun," řekl ČTK analytik. Samotná OKD nechtěla loňskou těžbu ani letošní plán těžby komentovat. "Tyto údaje můžeme zveřejnit až po účetní závěrce za loňský rok," uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Hlinomaz uvedl, že na objem vytěženého uhlí v letošním roce bude mít logicky vliv uzavření Dolu Paskov. OKD již dříve oznámila, že ho uzavře na konci března letošního roku. "Dá se odhadovat, že čistě na konto uzavření Paskova by mohl být meziroční úbytek těžby uhlí v objemu kolem 135 000 až 150 000 tun ročně v závislosti na tom, jak bude klesat těžba do zmíněného konce března," podotkl. Další tuzemské černouhelné doly by podle dřívějších informací měly fungovat nanejvýš do roku 2023.

Kromě Paskova OKD v současnosti provozuje Důlní závod 1 (doly Lazy, ČSA a Darkov) a Důlní závod 2, který vznikl přejmenováním původního Závodu Důl ČSM. OKD patří i zakonzervovaný důl Frenštát.

Podle údajů České geologické služby klesá v Česku také objem zásob, které jsou připraveny k vytěžení. Ke konci roku 2015 šlo o 41,8 milionu tun uhlí. O rok dříve to přitom bylo 56,6 milionu tun a na konci roku 2011 to bylo 180,7 milionu tun. Objem takzvaných nebilančních zásob, jejichž těžba ani průzkum nejsou možné například kvůli špatným geologickým podmínkám, se naopak prakticky nemění. Ke konci předloňského roku šlo v ČR o zhruba 8,8 miliardy tun černého uhlí.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama