Ranní analytická poznámka (9. ledna): Libra oslabuje v reakci na náznaky, že Spojené království opustí jednotný evropský trh

| Jan Šumbera

Uplynulý týden skončil na amerických burzách příznivě, akciové indexy se dostaly na nová maxima. Investoři vyhodnocovali statistiku z trhu práce - mimo zemědělství v prosinci v USA vzniklo zhruba 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. V úvodu nového týdne se investoři zaměřili zejména na slova britské premiérky Theresy Mayové, která naznačila, že Spojené království hodlá opustit jednotný trh Evropské unie.

Jde o indikaci, že ostrovní vyjednavači nehodlají dát svou kůži lacino. Priorita v podobě kontroly imigrace tak, zdá se, reálně může ohrozit spolupráci mezi oběma stranami. Evropská unie totiž podmiňuje přístup na jednotný trh volným pohybem osob, což Velká Británie odmítá. Obě strany tak nyní vymýšlejí rétorické taktiky, kterými by jedna druhou přinutily k ústupku.

Konkrétnější obrysy britských záměrů nicméně zůstávají neznámé. V následujících týdnech by se to dle komentářů Theresy Mayové mělo změnit s tím, jak představí detaily své strategie. Aktuálně tak všichni zúčastnění pracují se skoupou představou, což si ostatně vysloužilo kritiku ze strany byznysmenů, ale třeba také zástupců Skotska. Libra na komentáře Mayové reaguje oslabováním.

Informace, že Spojené království nemá jasnou a ucelenou strategii brexitu, se začaly objevovat již v průběhu listopadu. To potvrdil i britský velvyslanec při EU, sir Ivan Rogers, který začátkem roku rezignoval na svůj post. Uvedl, že tým Theresy Mayové má "zmatené představy" a nechce slyšet špatné zprávy. Je přitom poměrně jasné, že těch uslyší ještě poměrně dost.

reklama
reklama