Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, během dne všechny tři hlavní indexy stanovily nová rekordní maxima

| redakce

Americké akcie ve čtvrtek zůstaly prakticky beze změn, index Dow mírně stoupl, S&P 500 a Nasdaq Composite naopak nepatrně klesly, a ukončily tak dlouhou sérii stanovování nových zavíracích maxim. V úvodu seance ale všechny tři hlavní akciové indexy stouply na nová rekordní maxima.

Index Dow v závěru obchodování smazal ztráty a skončil nakonec se ziskem 0,04 % na novém zavíracím maximu 20 619,77, širší index S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 347,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,08 % na 5 814,90 bodu.

Během dne se navzdory výsledku seance dostaly všechny tři hlavní indexy na nová rekordní maxima, Dow absolutní rekord posunul na 20 639,87 bodu, S&P 500 na 2 351,31 bodu a Nasdaq Composite na 5 835,15 bodu.

Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o 1,75 % na 11,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,448 %.

Americké akcie (16. února 2017)
Americké akcie (16. února 2017)Zdroj: Google

Nejvýrazněji ve čtvrtek stouply sektor veřejných služeb, realitní odvětví a technologický sektor. Výrazně se naopak propadl sektor energetiky a odvětví cyklického spotřebního zboží.

K růstu akciím v minulých dnech pomáhaly příznivé statistické údaje a naděje na to, že prezident Donald Trump sníží firemní daně a omezí nákladnou regulační zátěž. Od začátku roku širší index S&P 500 získal už pět procent.

V indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie technologického podniku Cisco Systems (+2,38 %), který zveřejnil po konci středečního obchodování hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, cenné papíry výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,88 %) a cenné papíry výrobce čipů Intel (+1,00 %). Na druhém konci žebříčku skončily akcie energetické firmy Chevron (-1,68 %), konkurenčního ropného podniku ExxonMobil (-1,03 %) a výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,77 %).

Ve čtvrtek poprvé za šest dní klesly akcie většiny velkých bank, oborový index finančního sektoru oslabil o zhruba půl procenta.

Pozornost investorů se nyní soustředí na to, kdy Fed přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Šéfka Fedu Janet Yellenová tento týden uvedla, že banka bude zřejmě muset úroky zvýšit na jednom z příštích zasedání. Nejbližší se bude konat 14. až 15. března.

Dolar znovu oslabil, ropa skončila poblíž nuly

Dolar na devizových trzích ve čtvrtek pokračoval v sestupu ze středečního pětitýdenního maxima vůči euru a proti koši měn zaznamenal nejvýraznější pokles za více než dva týdny. Srážely ho pokles výnosů amerických vládních dluhopisů a nejistota ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb Fedu.

Euro ke konci obchodování v New Yorku proti dolaru zpevňovalo o 0,7 % na 1,067 USD, během středečního obchodování se přitom propadlo až na 1,052 USD. Dolarový index ke koši šesti hlavních světových měn oslaboval o 0,7 % na 100,48 bodu, a sestoupil tak ze středečního měsíčního maxima 101,76 bodu.

Ceny ropy na světových trzích se ve čtvrtek dopoledne pohybovaly kolem nuly, odpoledne sestoupily do červených čísel, posléze se však vrátily k nule. Výrazněji ceny ropy nepodpořila ani zpráva, že by ropný kartel OPEC mohl prodloužit platnost dohody o omezení produkce suroviny ze závěru loňského roku.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky suroviny na trh, a podpořili tak její ceny. K dohodě se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda má platnost šest měsíců.

Snahu členů OPEC omezit dodávky ropy na trh podkopává rostoucí aktivita těžařů v USA, které se k dohodě nepřipojily. Středeční údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 9,5 milionu barelů. Analytici očekávali nárůst jen o 3,5 milionu barelů.

Analytici upozorňují, že trh nyní z jedné strany svírá snižování produkce v zemích OPEC, z druhé strany pak růst zásob a těžby v USA. Od začátku letošního roku se ceny Brentu i WTI pohybují v rozmezí jen asi pěti dolarů na barel. "Takový druh stability nebyl u cen ropy vidět již několik let," uvedl analytik David Wech z poradenské společnosti JBC Energy.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Charter Communications ve 4Q: Zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 10,3 miliardy USD (odhad: 10,25 miliardy USD).
  • Výsledky Avon Products ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 1,6 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

reklama
reklama