Zlato láme rekordy

| redakce

Cena zlata se při úterním obchodování dostala nad rekordní úroveň 1033 USD za unci po zprávě, že americký dolar by již nemusel hrát klíčovou roli při obchodování s ropou.

Cena zlata dosáhla 1033,45 USD za trojskou unci, což je hodnota vyšší než 1030,80 USD, kterou zlato mělo při pádu banky Bear Sterns v březnu minulého roku.

Posílení přišlo poté co časopis The Independend přinesl zprávu o tajném jednání na ropu bohatých arabských zemí dohromady s Čínou, Ruskem, Japonskem a Francií, při kterém se mělo hovořit o možnosti jak obchodovat ropu oproti koši ostatních měn než dolaru.

Tato zpráva byla následně popřena centrálními bankami Saudské Arábie a Kuvajtu. Také ruské oficiální zdroje podle informací Financial Times tuto zprávu vyvracejí. Skeptičtí jsou k této informaci také komoditní analytici.

„Tato spekulace nedává moc smysl, ale zarytí býci na zlato s ní měli určitě radost“, prohlásil Julian Jessop, hlavní ekonom z Capital Economics.

Analytici ale upozorňují, že v současné době je na zlato otevřen rekordní počet dlouhý pozic (pozn. sázek na to že zlato poroste). Tato situace s sebou většinou přináší vyšší kolísavost a v případě, že by dolar posílil, i možnou větší korekci na cenách tohoto vzácného kovu.

Zdroj: Financial Times

reklama
reklama