Burzovní kalendář 23. 11. - 27. 11. 2009

| redakce

Na pražské burze to bude intenzivní závěr výsledkové sezóny, na Wall Street zkrácené obchodování přecpané makrodaty. O směru akciových trhů v příštím týdnu může rozhodnout nakonec jediná věc - vývoj amerického dolaru.

Wall Street

Příští týden se dá na Wall Street očekávat spíše podprůměrný zájem o obchodování, protože vůně pečeného krocana odláká řadu makléřů a investorů mimo trh.

„Historicky je Týden díkuvzdání pro akcie velmi silný“, řekl v pátek na finanční televizi CNBC investiční guru Jim Cramer. „To co se bude dít na burze příští týden, může naznačit, co se bude odehrávat do konce roku“.

Kombinace zkráceného týdenního obchodování (26/11 - Den díkuvzdání) a nižších objemů obchodů, může ale způsobit vyšší kolísavost trhů. Hodně investorů má za sebou velmi úspěšný roku a je možné, že do konce roku “zavřou své obchodní knihy” a nebudou chtít již nic dělat, což samozřejmě s sebou přinese další pokles likvidity.

Méně obchodních dnů, ale neznamená, že by na trh chodilo méně makroekonomických zpráv. Právě naopak. Z těch kritických to bude zpřesněné číslo výkonu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí (odhad 2,9 %). Případná větší revise směrem dolů by se na trhu s nízkou likviditou mohla setkat s ráznou medvědí odezvou.

Důležité budou také říjnové objednávky dlouhodobé spotřeby, které budou zveřejněny ve středu (odhad -0,5%). Zkraje týdne to budou také údaje z nemovitostního trhu v podobě prodejů stávajících domů (odhad 5,65 mil.). Dále bude v týdnu oznámena spotřebitelská důvěra za září (odhad 47,5 bodů).

Svoji práci odvedou reportující společnosti, z nich vyčnívá hned v pondělí výrobce počítačů a tiskáren Hewlett Packard (odhad 1,12 USD), dále prodejce šperků a uxusního zboží Tiffany (odhad 0,24 USD) nebo výrobce kečupů Heinz (odhad 0,7 USD).

“Jsem znepokojen, co vidím v posledních půlhodinách obchodování”, říká Jack Albin trader z Harris Private bank. “V poslední době trhy na začátku obchodování ztrácely a v odpolední části však dokázaly růst. Nyní však trh ztrácí v závěru obchodování páru a právě poslední půlhodina je vyhrazena obchodům institucionálních hráčů (pozn.banky, hedgové fondy, pojišťovny). Osud dalšího vývoje akcií je tak spíše v rukou drobných investorů", dodává Albin.

Velký vliv bude mít na trh znovu americký dolar. V negativním smyslu, když by znovu posiloval nebo pro akcie v pozitivním smyslu, kdyby oslaboval.

„Teorie, že slabý dolar pomáhá k růstu akcií, sílí na popularitě“, tvrdí Peter Cohen, konzultant z fondů rizikového kapitálu Peter S. Cohan & Associates. „Jestli myslíte, že na této teorii může mít alespoň trochu pravdy, tak byste v následujících dvouch letech měli investovat právě do akcií“.

datum událost
23-27/11 Výsledková sezóna (Deere, Tiffany,Hewlett-Packard, Heinz)
24/11 Spotřebitelská důvěra (říjen)
24/11 Hrubý domácí produkt (III. čtvrtletí)
26/11 Den díkuvzdání – trhy jsou uzavřeny
  • 1
  • 2
reklama
reklama