Burzovní kalendář 30. 11. - 4. 12. 2009

| redakce

Odstartuje neschopnost splácení dubajských dluhů větší korekci na trzích nebo naopak vytvoří v nadcházejícím týdnu ideální příležitost jak ještě do vánoc levně nakoupit?

Dubaj se zajisté dostane příští týden znovu do centra pozornosti a investoři budou hledat odpověď na otázku, zda výprodej v závěru minulého týdne nebyl jen přehnanou reakcí na „nízkou likviditou ovládaném“ zkráceném obchodním týdnu.

„Korekce na rizikovějších typech investic (akcie,komodity) vytvoří zajímavé investiční příležitosti, protože celkový obrázek pozvolného oživení ekonomiky se událostmi v Dubaji nemění“, řekl pro finanční stanici CNBC Arjuna Mahendran, investiční stratég z HSBC Private Bank.

Americké akcie sice v minulém týdnu nakonec skončily okolo nuly (Dow Jones -0,08%, Nasdaq -0,38%, S&P500 +0,01%), ale od březnových minim jsou stále v 60 procentním plusu.

„Pondělní obchodování bude důležitým testem, zda se skutečně vrací na trh hrozba rizika protistrany (pozn. schopnost dostát svým závazkům viz. Lehman Brothers) nebo je Dubaj jen izolovanou událostí, která nebude mít globální přesah”, takový komentář poskytl agentuře Bloomberg Liam Dalton, prezident investiční společnosti Axiom Capital Management.

Příští týden vstoupí trhy také do posledního měsíce v roce a svoji pozitivní roli může mít při prosincovém obchodování sezónnost, alespoň si to myslí analytici z Goldman Sachs.

Kromě sezónnosti však v příštím týdnu sehrají důležitou roli makroindikátory. Tím nejdůležitějším bude páteční nezaměstnanost (odhad 10,2%)a čtvrteční počáteční žádosti o podporu (odhad 500 000). Kromě ostře sledovaného trhu práce to bude také index nákupních manažerů v průmyslu ISM, který bude zveřejněn hned v pondělí (odhad - růst na 51,5 bodů). Pohled na další směřování americké ekonomiky může dát také středeční Béžová kniha FEDu.

Investory budou také zajímat hospodářské výsledky posledních opozdilců výsledkové sezóny, kterými bude například výrobce čipů pro mobilní telefony Marvell (odhad 0,27 USD), prodejce potřeb pro kutily Toll Brother (odhad -0,4 USD) nebo softwarová společnosti Novell (odhad 0,07%).

datum událost
30/11-4/12 Výsledková sezóna (Toll Brother,Marvell Tech,Novell)
1/12 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
2/12 Béžová kniha FED
4/12 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama