Burzovní kalendář 14. 12. - 18. 12. 2009

| redakce

Wall Street čeká příští týden „rej čarodějnic“, který s sebou přinese kolísavější obchodování. Pražská burza se nejspíš bude znovu potýkat s nízkými objemy obchodů a vyhlížet objednávky od zahraničních investorů.

Wall Street

Americké akcie po sérii lepších makroekonomických ukazatelů vykázaly v minulém týdnu zisky (Dow +0,8%, S&P500 +0,4% , Nasdaq 0,25%) a na dotek se přiblížily letošním maximům, které dosáhly na začátku prosince. Investoři částečně ignorovali nejasnosti ohledně splácení dubajského dluhu a soustředili se na domácí makrozprávy, která ve většině případů potvrdily, že ekonomické oživení je reálné a má šanci pokračovat i v roce 2010.

„Americká ekonomika za čtvrté čtvrtletí vzroste o 4,5 procenta, když růst podpoří export a maloobchodní tržby“, napsali svým klientům analytici JPMorgan, kteří ještě před měsícem odhadovali růst HDP jen o 3,5 procenta.

Příští týden se dá na Wall Street očekávat více volatility, která je typická pro týden ve kterém mají "rej čarodějnice" tzv. quadruple witching. V pátek dochází k vypořádání opcí na akcie a burzovní indexy a zároveň futures na akcie a indexy. Ale i přes větší rozkolísanost vsází většina analytiků na to, že letošní růst ještě nemusí v příštím týdnu skončit.

„Domníváme se, že se do konce roku můžeme podívat ještě na vyšší hodnoty akciových indexů“, říká hlavní stratég z investiční společnosti U.S. Trust, jehož cílová cena na závěrečnou letošní hodnotu indexu S&P 500 je 1150 a pro příští rok vidí růst až na 1300 bodů.

V americkém makrokalendáři bude důležité zasedání FEDu, které však nemá podle odhadů analytiků přinést žádné překvapení a sazby zůstanou dále v pásmu 0-0,25 procenta. Vliv by ale mohlo mít prohlášení, které zasedání bankéřů FEDu provází.

Konfirmaci ekonomického růstu může dát vývoj průmyslové produkce za listopad nebo páteční předstihové ukazatele. Ignorovat se nedá ani vývoj na trhu práce a to v podobě čtvrtečních žádostí o podporu. Nemovitostní trh budou zastupovat nové žádosti o stavební povolení.

Korporátně bude slyšet od opozdilců výsledkové sezóny, kterými v příštím týdnu bude například prodejce elektroniky Best Buy, výrobce mobilního telefonu BlackBerry společnost Research in Motion nebo zasilatelské společnost FedEx.

Svou „tradiční roli" bude mít i vývoj amerického dolaru, který v minulém týdnu posílil vůči EURu o 0,7 %.

„Věříme, že dolar ve střednědobém horizontu bude posilovat“, říká Marc Chandler, měnový stratég z investiční společnosti Brown Brothers Harriman.

datum událost
14/12-18/12 Výsledková sezóna (Best Buy, FedEx, Oracle, Adobe)
15/12 Průmyslová výroba
16/12 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
16/12 Nová stavební povolení
  • 1
  • 2
reklama
reklama