Burzovní kalendář 7. 12. - 12. 12. 2009

| redakce

Čeká akcie ještě vánoční rally nebo už po burzovně vydařeném roce doplují indexy do konce roku bez větších změn? Investoři na Wall Street v příštím týdnu zaostří svoji pozornost na klíčový element oživení - amerického spotřebitele. Pražská burza může být ovlivněna sérií českých makrodat.

Wall Street

Minulý týden se americkým akciím dařilo a všechny hlavní indexy přinesly kladné zhodnocení (DOW JONES +0,76%, S&P500 +1,32%, NASDAQ +2,6%). Posílení indexů z velké části proběhlo ještě před “pátečním překvapením”, kterým byla lepší než očekávané nezaměstnanost.

“Nemyslím se, že by investoři měli dávat tolik pozornosti na jediné číslo z trhu práce a to především v závěru roku”, tvrdí Rebecca Pattersonová, analytičky z J.P. Morgan Private Bank.

V příštím týdnu se makroudálosti na Wall Street soustředí do závěru týdne. Čtvrtek může přinést potvrzení o zlepšující se situaci na trhu práce a to v podobě týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad 465tis.).

Nejdůležitějším číslem týdne budou páteční maloobchodní tržby, ve kterých budou již zohledněny nákupy v závěru listopadu a s ním tzv. Černý pátek, který se počítá za neoficiální start nákupní sezóny. Odhad analytiků ukazuje na růst o 0,7 % oproti říjnovému posílení o 1,4 %. Maloobchodní tržby bez prodejů automobilů se čekají na úrovni 0,4 %.

Ve stejný den uslyší investoři hodnotu indexu důvěru spotřebitelů Univerzity v Michiganu, která by podle ekonomů měla růst na 68,5 oproti říjnovým 67,4 bodům.

Svou váhu na pohyb hlavních indexů mohou mít i výroky bankéřů a politiků. V pondělí má svůj projev v Ekonomickém klubu ve Washingtonu šéf FEDu Ben Bernanke. Začíná také zasedání OSN o klimatických změnách v Kodani, na který se chystá řada státníků včetně prezidenta Obamy.

Náladu na trzích mohou rozvlnit také opozdilci výsledkové sezóny. Patří mezi ně prodejce autodílů AutoZone nebo síť velkoobchodní prodejen Costco. Parkety burz v New Yorku také v příštím týdnu rozšíří řada nový akcií, které v rámci primárního úpisu IPO vstoupí na trh (např. výrobce solárních panelů Trony Solar Holdings nebo síť hotelů Chesapeake Lodging).

Víc než makroekonomické nebo mikroekonomické statistiky, však mohou vývoj na Wall Steet ovlivnit čistě „sezónní záležitosti.“

„Domnívám se, že každý případný růst bude neutralizován prodejními příkazy investorů, kteří budou chtít do konce roku zavírat své pozice“, říká Art Hogan, ředitel investiční společnosti Jefferies.

Zajímavé bude také sledovat vývoj na americkém dolaru, který minulý týden zaznamenal silné zisky a podle řady expertů to byl pro dolar klíčový týden, který může zpřetrhat „zavedený vztah“ ve kterém rostl, jen když akcie oslabovaly a začít tak růst ruku v ruce s oživující se americkou ekonomikou.

datum událost
7/12-12/12 Výsledková sezóna (AutoZone,Costco,National Semiconductor)
10/12 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
11/12 Maloobchodní tržby
11/12 Index důvěry Univerzity v Michiganu
  • 1
  • 2
reklama
reklama