Burzovní kalendář 25. 1. - 29. 1. 2010

| redakce

Lednový efekt a optimistické vize analytiků lehly v minulém týdnu popelem. Bude i nadcházející týden patřit tvrdým politickým regulacím nebo Wall Street bude více ovlivňovat výsledková sezóna a intenzivní makrokalendář? Možná bude nejlepší v týdnu nic nedělat a zůstat raději v Praze, kde se po více než roce chystá na burzu nová společnost.

Wall Street

Index Dow Jones v minulém týdnu ztratil ze své hodnoty více než 500 bodů (-4,12%) a od začátku roku ztrácí přes dvě procenta.

„Jestli si investoři začnou současné poklesy spojovat s hrozbou větší korekce, tak může prodejní tlak pokračovat i v nadcházejícím týdnu,“ říká investiční stratég z poradenské společnosti Banyan Partners. (zdroj:AP)

O tom jestli se příští týden změní nálada na burzách v New Yorku, bude kromě politiků spolurozhodovat výsledková sezóna a řada makroekonomických indikátorů.

Investoři také budou kromě pohybů na hlavních indexech pozorně sledovat vývoj indexu VIX, který měří volatilitu (kolísavost), protože řada spekulantů vsází na její růst a to by s sebou přineslo skoro jistý další propad akcií.

Růst volatility a možné oslabení akcií má však podle některých expertů také pozitivní stránku.

„Trh nabídne zajímavé nákupní příležitosti, protože se některé akcie konečně dostanou na zajímavější úrovně,“ tvrdí Alan Valdes, zástupce ředitele makléřské společnosti Kabrik Trading. (zdroj:CNBC)

V týdnu také zasedá FED, ale od něho se žádná změna nečeká a tak sazby zůstanou stále na nule (0 – 0,25%).

“FED letos nakonec sazby ale zvedat bude a to minimálně na jedno procento,” řekl pro investicniweb.cz hlavní ekonom David Navrátil z České spořitelny.

Dlouhodobý výhled úrokových sazeb je důležitý, ale investoři budou v kontextu s FEDem v týdnu spíš sledovat jestli obhájí jeho šéf Ben Bernanke svoji pozici i pro druhé funkční období.

Kondici nemovitostního trhu změří statistika prodejů nových a stávajících domů a cenový index S&P Shiller. Prodeje nových domů by měly růst z 355 na 370 tis., stávající pak mírně klesnout k 6,54 mil.

Náladu mezi americkými domácnostmi změří v úterý index spotřebitelské důvěry. Zde analytici sází na menší pokles ( z 53,3 na 52,9 bodů.)

Velice sledovaným makrodatem bude zboží dlouhodobé spotřeby, které bude zveřejněno ve čtvrtek. Analytici odhadují meziměsíční růst o 2 %.

reklama
reklama