Burzovní kalendář 4. 1. - 8. 1. 2010

| redakce

V americkém makrokalendáři se všechno bude točit okolo pátečních dat z trhu práce. Eurozónu čeká upravená statistika ekonomického růstu a pražská burza si na důležitá makrodata musí ještě minimálně týden počkat.

Wall Street

Wall Street bude svoji pozornost směřovat na páteční hodnotu celkové nezaměstnanosti. V říjnu dosáhla 10,2 procenta a nyní je odhad většiny analytiků nastaven na hladinu rovných deseti procent.

„Poté co ve třetím čtvrtletí 2009 vylétla nahoru produktivita práce o 8,1 %, se dá od firem očekávat masivní nábor zaměstnanců,“ tvrdí ekonom Alan Levenson z investiční společnosti T. Rowe Price.

Další makrodata zahrnují například prodeje automobilů za prosince, ty jsou “na programu“ v úterý a index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 54,5 bodů). Kromě toho se investoři dozví hodnotu kompletních prosincových tržeb velkých maloobchodních řetězců nebo zápis z poslední jednání centrální bankéřů FEDu.

„Žádné z těchto makrodat nejspíš nepohne s trhem. Všechnu pozornost na sebe strhne páteční nezaměstnanost,“ řekl pro agenturu AP David Twibell, ředitel privátního bankovnictví v Colorado Capital Bank.

Důležité také bude, zda se po velmi podprůměrném obchodování v prosinci zvednou na parketech v New Yorku objemy obchodů. Hodně pozitivně naladěných investorů také doufá v tradiční „lednový efekt“, který by mohl dostat hlavní burzovní indexy z velmi úzkého pásmu, ve kterém se pohybovaly v závěru minulého roku.

„Zůstáváme býky i pro rok 2010, ale po více než 60 procentním růstu z březnových minim (2009) jsme střízlivě optimistický,“ tak komentoval svoji náladu pro agenturu Reuters Beth Larson, ředitel investiční společnosti Evermay Wealth Management.

datum událost
4/1 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
5/1 Prodeje automobilů (prosinec 09)
8/1 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama