Burzovní kalendář 1. 2. - 5. 2. 2010

| redakce

Leden se stal nejztrátovějším měsícem od března 2009. O tom, jestli se pokles prohloubí, nebo naopak investoři využijí levnějších cen ke vstupu na trh, může rozhodnout v prvním únorovém týdnu americká nezaměstnanost nebo další várka firemních výsledků. Investoři na pražské burze budou nejvíce sledovat informace od uhelné NWR.

Wall Street

Americké akcie si z ledna odnášejí v průměru tříprocentní ztráty, technologický Nasdaq se dokonce propadl o pět procent.

O směru vývoje na začátku února může na Wall Street rozhodnout především vývoj celkové americké nezaměstnanosti, která bude zveřejněna v samém závěru týdne.

Investoři oslovení agenturou Reuters v průměru očekávají, že by měla zůstat na deseti procentech. Kromě toho budou zveřejněny počty nově vytvořených míst za prosinec (odhad 50 tisíc).

"Páteční nezaměstnanost může být bodem zvratu, zda se investoři začnou dívat pozitivněji na ekonomické oživení, protože všechny ekonomické ukazatele, které jí zatím předcházejí, ukazují na stále slabý trh práce," říká Art Hogan, hlavní stratég z investiční společnosti Jefferies. (zdroj: AP)

Svoji makroekonomickou váhu mohou mít také indexy nákupních manažerů ISM. V pondělí to bude údaj za průmysl (odhad 56,7 bodu), více sledovaná hodnota tohoto ukazatele za sektor služeb bude zveřejněna ve středu. Analytici očekávají oproti prosinci mírný růst na 51 bodů.

"Trh začal stagnovat a je více méně tam, kde byl v říjnu minulého roku. Vypadá to, že už nevidíme masy investorů, kteří věří v ekonomické oživení ve tvaru písmena V," říká Paul Nolte, výkonný ředitel z poradenské společnosti Dearborn Partners. (zdroj: AP)

Vrcholící výsledková sezóna hned v pondělí přinese hospodářská čísla od největší těžařské společnosti na světě Exxon Mobil (odhad 1,19 USD).

Důležitá budou také čísla od vydavatelů platebních karet Visa (odhad 0,91 USD) a Mastercard (odhad 2,47 USD) nebo farmaceutického gigantu Pfizer (odhad 0,5 USD).

Tón obchodování na technologické burze Nasdaq může udat společnost Cisco Systems (odhad 0,35 USD).

Uvidíme, jak se k výsledkům postaví investoři, kteří se v posledních dvou týdnech řídí stylem "sell on the news" a po dobrých čísel prodávají.

Ztrátový leden u mnoha investorů vzbuzuje obavy, které s sebou přináší historická statistika vývoje na burzách. Špatný leden velmi dobře indikuje, jak dopadnou akcie za celý rok. Otázkou je zda se letos historie bude opakovat.

datum událost
1-5/2 Výsledková sezóna (Pfizer, Cisco Systems, Exxon Mobil, Mastercard)
3/2 ISM – index nákupních manažerů ve službách
2/2 Prodeje stávajících domů
5/2 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama