Burzovní kalendář 18. 10. - 22. 10. 2010

| redakce

Výsledky firem, výsledky firem a ještě jednou výsledky hospodaření firem budou hlavní hybnou silou na parketech vyspělých burz v novém týdnu. Výsledkovým předskokanem na pražské burze se stane Unipetrol, a kromě toho budou mít čeští investoři možnost do čtvrtka poptat v IPO akcie sázkové společnosti Fortuna.

Wall Street

Akcie na burzách v New Yorku posilovaly již druhým týdnem v řadě (S&P 500 +0,95 %), a to přesto, že celý týden byly kvůli způsobu, jakým banky zabavují domy neplatičům hypoték, pod tlakem akcie finančních institucí.

Výsledková sezóna v nadcházejícím týdnu přebije informace z makroekonomického kalendáře. Na Wall Street dorazí výsledkové obálky více než pětiny firem zastoupených v hlavním akciovém indexu S&P 500.

Mezi hlavní výsledkové magnety budou zajisté patřit bankovní domy Citigroup, Bank of America a Goldman Sachs. Z nebankovních titulů to budou výsledky výrobce iPhonů společnosti Apple, výrobce spotřebního zboží a léků Johnson & Johnson nebo McDonald`s.

"Apple předvede dobrá čísla a stojí za úvahu ho nakoupit ještě před výsledky, které budou zveřejněny v pondělí po skončení obchodování na newyorské burze," říká Michal Zachar, makléř Patrie Direct.

Zisky firem by měly být podle odhadů agentury Reuters Thomson o 24 procent vyšší než v třetím čtvrtletí minulého roku.

"Zvyšuji své pozice v akciích, protože jsme se od firem nedočkaly předvýsledkových varování, což mi říká, že jsou firmy připraveny překonat odhady," říká Jack Ablin, investiční ředitel z Harris Private Bank. (zdroj: CNBC)

Otázkou je, zda budou akcie po lepších výsledkách pokračovat v růstu, protože řada expertů upozorňuje, že řada dobrých zpráv, včetně očekávaného druhého kola kvantitativního uvolňování (tištění peněz), je již zahrnuta v současných tržních cenách.

Chuť riskovat se kromě akciového trhu odráží na komoditách, které v posledních týdnech zažívají silný růst. Jde především o vzácné kovy a agrární plodiny.

"Očekávám, že růst na komoditním trhu potrvá, a proto maximálně nadvažujeme komodity v portfoliích," říká Albin. (zdroj:CNBC)

Vývoj akcií může ovlivnit dolar, jehož oslabování šlo v minulých měsících ruku v ruce s růstem akcií. Příští týden se totiž chystá setkání ministrů financí vyspělých zemí v Koreji.

Makrodata budou spíše v ústraní. Za zmínku stojí pondělní průmyslová produkce, a dále Béžové kniha, ve které Fed popisuje kondici americké ekonomiky. Zajímavé mohou být i páteční předstihové ukazatele.

"Oživení v dalších kvartálech bude pomalé, brzděné slabou poptávkou domácností a jen pomalu se zlepšujícím trhem práce," napsali ve svém aktuálním reportu analytici České spořitelny.

Do vývoje hlavních indexů mohou zasáhnout také členové Fedu, kteří mají v příštím týdnu v plánu vystupovat na řadě ekonomických konferencí.

datum událost
18-22/10 Výsledková sezóna (Coca-Cola, BoA, GS, Citigroup, IBM, Johnson & Johnson, McDonald`s)
18/10 Průmyslová produkce
19/10 Počet nově zahájených staveb
20/10 Béžová kniha
21/10 Předstihové indikátory
  • 1
  • 2
reklama
reklama