Burzovní kalendář 25. 10. - 29. 10. 2010

| redakce

Výsledková sezóna a zasedání zemí G20 budou hlavními motory vývoje akciových trhů na obou březích Atlantiku. Své hospodaření na pražské burze odkryje trojice velkých českých firem a v centru pozornosti budou akcie společnosti Fortuna, která přibyla na kurzový lístek pražské burzy 22. října.

Wall Street

Americké akcie byly i v minulém týdnu v růstovém módu a polepšily si v průměru o zhruba 0,6 % (index S&P 500). K udržení růstové série z předchozích týdnů přispěly především přesvědčivé hospodářské výsledky reportujících firem.

"Lidé si myslí, že za růstem akcií stojí další kolo kvantitativního uvolňování (tištění peněz) nebo očekávaný volební výsledek, ale já se domnívám, že ve skutečnosti je hlavní hybnou silou rychlejší zotavení ekonomiky,” říká James Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital Management.

Nadcházející týden znovu ovládnou kvartální hospodářská čísla firem. Z více než třetiny již odreportovaných firem z indexu S&P 500 překonalo podle agentury Reuters odhady analytiků na úrovni zisku 83 % a na úrovni tržeb 64 %.

"Výsledky jsou zatím velmi dobré, ale vyhlídky firem na rok 2011 už tak veselé nejsou," komentuje probíhající výsledkovou sezónu Joel Levington, výkonný ředitel investiční společnosti Brookfield Investment Management.

Nový týden s sebou přinese výsledky velkých energetických firem, jako jsou Exxon Mobil, Chevron nebo Royal Dutch Shell. Z nové ekonomiky to budou výsledky Texas Instruments, Motoroly nebo softwarového gigantu Microsoft.

Nejdůležitějším makročíslem nového týdne bude první pohled na výkon americké ekonomiky za třetí čtvrtletí. HDP by oproti druhému čtvrtletí mělo růst rychleji, a to o 2,5 % z předchozích 1,7 %.

Mezi další sledované indikátory budou patřit pondělní čísla z nemovitostního trhu, zboží dlouhodobé spotřeby nebo spotřebitelská důvěra.

Pohyb hlavních burzovních indexů může ovlivnit také zasedání zemí G20 v Jižní Koreji nebo výsledek aukce amerických státních dluhopisů.

"V současné době mám neutrální pohled na akciový trh, ale domnívám se, že očekávaná povolební změna v Kongresu může akciím v závěru roku pomoci k růstu," říká hlavní stratég Citigroup Tobias Levkovich, který si zkraje roku "vsadil" na to, že index S&P 500 bude na konci roku nad 1 175 body.

"Dlouhodobě jsou akcie i přes výrazné poklesy jednou z nejlepších investičních variant. Obzvláště to platí o dobře vybraném portfoliu akcií,", prezentoval v minulém týdnu svou vizi Joel Greenblatt, autor Malé knihy, která porazí trh (The Little Book That Beats The Market).

datum událost
25-29/10 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, Merck, Visa, Microsoft)
27/10 Spotřebitelská důvěra
28/10 Zboží dlouhodobé spotřeby
29/10 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí
29/10 Index důvěry Michiganské univerzity
  • 1
  • 2
reklama
reklama