Burzovní kalendář 4. 10. - 8. 10. 2010

| redakce

Investoři na Wall Street se v novém týdnu budou soustředit především na nové informace z trhu práce a na začátek výsledkové sezóny. Západoevropské trhy může ovlivnit zasedání ECB a čeští investoři by se mohli dozvědět více informací o již potvrzeném IPO sázkové společnosti Fortuna.

Wall Street

Akcie na burzách v New Yorku v minulém týdnu při nízkých objemech obchodů mírně ztrácely (DJ -0,4 %). Za celé září si však americké akcie připsaly zhodnocení vyšší než 9 procent.

Na trhu je i přes zářijové zisky stále hodně nejistoty a brzy "do hry" vstoupí také volby, kdy v případě, že republikáni získají většinu ve sněmovně, bude pro demokraty velmi problematické prosadit zvyšování daní pro bohaté.

Samotné volby však mají historicky spíše pozitivní vliv na akcie, když posledních 18 z 19 voleb v polovině funkčního období (tzv. mid term) přineslo kladné zhodnocení akcií.

Wall Street však bude kromě politiky ovlivňovat také řada dalších parametrů.

"Americké akcie v poslední době více než na fundamentální a technické faktory reagují na informace o dalším kvantitativním uvolňování (tištění peněz)," uvedl v analýze reakce trhu na vystoupení členů Fedu Jiří Tyleček, burzovní analytik z X-Trade Brokers.

Politický vliv může zastínit začátek americké výsledkové sezóny, kterou tradičně odstartuje největší výrobce hliníku na světě Alcoa. Ta by se měla vydělat svým akcionářům za třetí kvartál 0,16 USD na jednu akcii.

Mezi další společnosti, které již začnou příští týden reportovat svá čísla, patří výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, provozovatel rychlého občerstvení Yum Brands nebo síť hotelů Marriott.

"Výsledková laťka je nastavená nízko, a proto by výsledky firem mohly znovu překonat očekávání trhu, což by mohlo přispět k dalšímu posílení akcií," míní Binky Chadha, akciový stratég z Deutsche Bank. (zdroj: CNBC)

Relativní nízkou cenu akcií v rozhovoru pro Investiční web potvrdil také Petr Zajíc, portfoliomanažer ze skupiny fondů Pioneer Investments.

Klíčovou makroudálostí týdne bude páteční zpráva o vývoji celkové nezaměstnanosti (odhad: nárůst z 9, 6% na 9,7 %).

"Zářijová statistika z trhu práce bude mít tentokrát větší než obvyklou váhu, protože citelně přispěje k rozhodování Fedu o případném dalším kvantitativním uvolňování," napsali ve svém týdenním výhledu analytici z Morgan Stanley.

Mezi další makroekonomická data budou patřit středeční index nákupních manažerů ve službách ISM (odhad: růst z 51,5 na 52 bodů) nebo o den dříve prodeje domů a průmyslové objednávky.

datum událost
4/10 Prodeje domů
5/10 ISM - index nákupních manažerů ve službách
8/10 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama