Burzovní kalendář 1. 11. - 5. 11. 2010

| redakce

Nervozita stoupá. Volby do amerického Kongresu a zasedání Fedu nastaví směr dalšího vývoje trhů do konce roku. Vyspělé evropské trhy čeká volatilnější obchodování spojené s vrcholící výsledkovou sezónou a na pražské burze odkryje svá čísla Komerční banka.

Wall Street

Minulý týden akcie na Wall Street stagnovaly, za celý říjen si však připsaly historicky velmi nadprůměrných 3,6 procenta (index S&P 500).

Nový týden je podle řady pozorovatelů zlomový, a to díky mimořádné kombinaci makroekonomických, politických a firemních faktorů. Ale postupně.

V úterý se v USA konají volby do Kongresu, které mohou v případě očekávaného vítězství republikánů ovlivnit rychlost Obamových reforem. O den později budou známy závěry klíčového zasedání Fedu.

Ben Bernanke

Investoři spekulují, kolik peněz šéf Fedu Ben Bernanke "vyčlení" na další vlnu kvantitativního uvolňování, tentokrát v podobě odkupu státních dluhopisů. Odhady se pohybují v rozmezí 500 až 1 000 miliard USD.

"Je zde velká šance, že lidé budou na základě oznámených čísel prodávat, a prodejní příkazy by zastavily jedině vyšší než očekávané hodnoty," říká Stuart Freeman, hlavní stratég z Wells Fargo Advisers, který patří mezi kritiky kvantitativního uvolňování. (zdroj: CNBC)

"Kvantitativní uvolňování nemusí nutně vytvořit pracovní místa, a místo toho může vytvořit investiční bubliny. Obecně je taková pomoc Fedu pro ekonomiku velmi marginální."

"Politické faktory nakonec nebudou mít na trh takový vliv, protože v konečném zúčtování budou trh vždy ovlivňovat ocenění akcií a výsledky firem," míní Ed Keon, portfoliomanažer z Quantitative Management Associations, a dodává: "Akcie nejsou nyní na základě historických standardů superlevné, ale oproti dluhopisům určitě ano." (zdroj: CNBC)

Své investiční preference akcií také nedávno v rozhovoru pro CNN potvrdil světoznámý investor Warren Buffett.

reklama
reklama