Burzovní kalendář 22. 11. - 26. 11. 2010

| redakce

Wall Street čeká zkrácený sváteční týden, ovšem nabitý důležitými makrodaty. Investoři v Evropě budou sledovat vývoj jednání o záchranném balíčku pro Irsko a na parket pražské burzy dorazí několik výsledkových opozdilců.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu stagnovaly (S&P 500 +0,04 %) a většího vzrušení se nejspíše nedočkáme ani v nadcházejícím týdnu.

Makléři na Wall Street ve čtvrtek místo k počítačovým terminálům zasednou ke stolu s krocanem (Thanksgiving Day), a proto se zřejmě v průběhu týdne nebudou hrnout do větších sázek.

Zkrácený týden je však velmi intenzivní po makroekonomické stránce. Především bude důležitá úterní hodnota revidované statistiky vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí (odhad +2,4 %), o den později se investoři budou soustředit na hodnotu prodejů zboží dlouhodobé spotřeby.

V pátek navíc startuje předvánoční nákupní sezóna takzvaným "Black Friday". Ta prověří, jak plné jsou peněženky amerických domácností.

Více než jindy bude sledován zápis z jednání Fedu, ve kterém budou investoři hledat detaily schváleného dalšího kola kvantitativního uvolňování (QE2).

"Od doby, kdy Fed spustil QE2, se toho moc nezměnilo, sazby zůstávají stále vysoké," říká Greg Peters, analytik z Morgan Stanley, a dodává: "Nejlepší investice pro období kvantitativního uvolňování jsou akcie." zdroj: Reuters

Akcie jsou také "volbou č. 1" pro manažery podílových fondů, alespoň podle posledního průzkumu banky BoA/Merrill Lynch.

Extrémní optimismus také vyjadřují poslední průzkumy nálady mezi drobnými investory.

Finále americké výsledkové sezóny bude patřit hospodářským číslům výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard nebo prodejce šperků a luxusního zboží Tiffany.

Wall Street také může ovlivnit další vývoj řešení zadlužení některých evropských zemí, především Irska, které bude s velkou pravděpodobností odkázané na společný záchranný balíček od EU, ECB a MMF.

"Příští týden bude již snad v Irsku jasno a doufejme, že nás to nepřesune k problémům v Portugalsku a Španělsku," říká Art Hogan, výkonný ředitel investiční společnosti Jefferies. zdroj: CNBC

datum událost
21-26/11 Výsledková sezóna (Deere, Hewlett-Packard, Tiffany)
23/11 HDP za III. čtvrtletí
24/11 Zboží dlouhodobé spotřeby
24/11 Index důvěry Michiganské univerzity
reklama
reklama