Burzovní kalendář 8. 11. - 12. 11. 2010

| redakce

Co bude po vyčerpávajícím týdnu katalyzátorem dalšího pohybu na kapitálových trzích? Investoři na Wall Street a v eurozóně budou sledovat především zasedání zemí G-20 a závěr výsledkové sezóny. Pražskou burzu čeká intenzivní výsledkový týden, kterému budou vévodit hospodářská čísla elektrárenské společnosti ČEZ.

Wall Street

Týden na Wall Street se vyvíjel přesně tak, jak býčí většina investorů očekávala (Fed schválil 600miliardový plán kvantitativního uvolňování a majoritu v Kongresu získali zpět republikáni).

Medvědům se i přes technické předpoklady nenaplnil "sen o korekci" a v kombinaci s lepšími makrodaty týden znovu prohráli. Index S&P 500 za týden přidal 3,6 procenta. Pozadu v růstu nebyly ani komodity. Ropa se obchodovala na svých dvouletých maximech a zlato jen pár dolarů pod laťkou 1 400 USD za unci.

"V závěru roku by však měl růstový apetit na akciových trzích polevit," řekl v rozhovoru pro Investičníweb.cz makléř David Brzek z Fio banky.

Nadcházející týden má předpoklady být klidnějším, alespoň podle burzovního kalendáře.

Americká výsledková sezóna je již v samém závěru a z dosavadního skóre mají býci velkou radost, protože 74 procent firem z již 436 odreportovaných z indexu S&P 500 překonalo odhady analytiků.

"Výsledky firem jsou opravdu dobré, což jsme znovu viděli v minulém týdnu," napsali ve svém reportu analytici z investiční firmy MFC Global’s Hryb. zdroj: Reuters

V novém týdnu doplní výsledkovou listinu čísla technologického giganta Cisco Systems, společnosti Walt Disney nebo sítě obchodních domů Macy`s.

Argumenty pro pokračování růstu však nepramení jen z úspěšné výsledkové sezóny a kroků Fedu, ale také ze samotného ocenění akcií.

"Akcie jsou oproti dluhopisům historicky velmi levné a dlouhodobí investoři by je měli určitě zařadit do portfolia," řekl v rámci Burzovního semináře Investičního webu šéf Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda.

Makroekonomický kalendář je oproti minulému týdnu nevýrazný, snad kromě pravidelných čtvrtečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a páteční spotřebitelské důvěry.

Absenci velkých makroekonomických zpráv bude "suplovat" zasedání zemí G-20, kam má cestu také americký prezident Obama. Summit začíná ve čtvrtek a řada především asijských zemí již vyjádřila velké obavy ze schváleného kvantitativního uvolňování, kterým USA nepřímo oslabí dolar a spustí inflaci.

"Mnoho zemí se bojí, že schválené kvantitativní uvolňování ještě oslabí jejich exportní pozice," říká T. Marta, hlavní stratég z investiční společnosti Marta on the Markets. zdroj: Reuters

Oslabení dolaru by však podle názoru Jaroslava Tupého (FX2business.cz) mělo být spíš krátkdobé a v delším horizontu by mohl znovu posilovat.

datum událost
8-12/11 Výsledková sezóna (Cisco Systems, Tyco, Walt Disney)
11/11 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
12/11 Index důvěry univerzity v Michiganu
reklama
reklama