Burzovní kalendář 13. 12. - 17. 12. 2010

| redakce

Burzy v New Yorku budou v novém týdnu zasypány řadou makrodat, větší kolísavost může způsobit také "rej čarodějnic". Vyspělé evropské trhy ovlivní indikátory nálady analytiků a podnikatelů a investoři na pražské burze se možná pustí do vánočních nákupů energetických akcií.

Wall Street

Americké trhy vykázaly znovu pozitivní týden (S&P 500 +1,3 %) a dostaly se na svá dvouletá maxima.

"Většinu růstu způsobily přesuny ve velkých portfoliích, protože se investoři připravují na nadcházející týden, ve kterém bude zveřejněna řada důležitých makrodat, a navíc dochází k expirací opcí," říká J. J. Kinahan, investiční stratég z makléřské společnosti T. D. Ameritrade. zdroj: CNBC

Mezi zmiňovaná makrodata budou patřit úterní maloobchodní tržby, index spotřebitelských cen o den později nebo páteční předstihové indikátory.

Historicky pozitivní vliv může mít na akcie páteční expirace opcí na akcie a akciové indexy a futures na akciové indexy. "Řádění čarodějnic" (quadruple witching) však s sebou přináší také zvýšenou kolísavost akcií.

Svůj vliv bude mít také zasedání Fedu, i když se nečeká, že by Ben Bernanke přišel s nějakým "větším překvapením", protože po jeho posledním televizním vystoupení je jasné, že kvantitativní uvolňování může případně ještě nabrat na síle a pomoci tak ekonomickému růstu.

Silnější růst americké ekonomiky ostatně očekávají přední analytické týmy z Wall Street, jako například dluhopisový gigant Pimco nebo JPMorgan.

Banka Goldman Sachs navíc v minulém týdnu zvedla odhad cílové hodnoty indexu S&P 500 pro rok 2011 na 1 450 bodů.

"Rok 2011 bude po dlouhé době prvním rokem, kdy bude růst akcií tažen ekonomickým růstem," odhaduje David Kostin, investiční stratég z Goldman Sachs. zdroj: CNBC

Určitý vliv na obchodování mohou mít také opozdilci americké výsledkové sezóny, například výrobce mobilních telefonů Research in Motion nebo maloobchodní řetězec Best Buy.

datum událost
14/12 Maloobchodní tržby
15/12 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
15/12 Inflace - index spotřebitelských cen
17/12 Expirace derivátů (opce, futures)
  • 1
  • 2
reklama
reklama