Burzovní kalendář 20. 12. - 24. 12. 2010

| redakce

Wall Street a s ní většinu burzovních trhů na světě čeká zkrácené vánoční obchodování, ve kterém již většina investorů nebude dělat větší sázky. Závěr roku bude spíše patřit další vlně optimistických prognóz na investiční rok 2011.

Wall Street

Americké akcie zakončily minulý týden v mírném zisku (S&P 500 +0,28). Obchodování provázely navzdory "expiračnímu týdnu" nízké objemy obchodů. Také poklesla volatilita, když se index VIX dostal na 16 bodů.

Naopak rušno bylo na dluhopisovém trhu, který zaznamenal silné pohyby a například výnos 10letého amerického státního dluhopisu strmě vylétl nahoru, což jen potvrzuje strategii, kterou v poslední době doporučuje řada investičních profesionálů.

"Prodejte dluhopisy a kupte si akcie," říká John Stephenson z investiční společnosti First Asset Investment Management a dodává: "Ekonomika ze zlepšuje a akcie, především dividendové, vypadají velice atraktivně." zdroj: CNBC

V novém týdnu můžeme vidět vyšší volatilitu na dluhopisovém trhu, naopak obchodování s akciemi bude spíše v poklidnějším duchu, a to nejen proto, že Wall Street čeká zkrácené týdenní obchodování.

"Řada investorů bude v následujících dvou svátečních týdnech mimo trhy (sidelines), a proto neuvidíme větší pohyby," říká Patrick Kernan z investiční společnosti Cardinal Capital. zdroj: CNBC

Vánoční náladu by snad mohly nabourat jen výrazně horší makroekonomické indikátory. V týdnu tu budou čtvrteční statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +2,8 %), a především hodnota hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí (odhad +1,7 %).

Důležité budou také hodnoty z nemovitostního trhu, konkrétně středeční prodeje stávajících domů a o den později prodeje nových domů.

V týdnu se také můžeme dočkat nových "dvojciferných" odhadů růstu indexu S&P 500. Po Deutsche bank, která zvýšila svoji cílovou hodnotu k 31.12. 2011 na 1 550 bodů, mohou přijít analytici s dalšími býčími predikcemi.

Přehnaný optimismus, které nyní panuje na trzích, však nakonec nemusí věstit nic dobrého.

"Poslední týdny se dá americký akciový trh charakterizovat jako překoupený a kurzově nadhodnocený, navíc je na trhu extrémní býčí nálada mezi akciovými investory a rostou výnosy z dluhopisů. Tento mix faktorů se dá popsat jedním slovem - jako varovný," tvrdí burzovní guru John Hussman.

Bezprostředním rizikem, a to především pro banky, by také mohly být případné "kompromitující zprávy", které má v následujících týdnech zveřejnit server Wikileaks.

datum událost
22/12 HDP za III. čtvrtletí
23/12 Zboží dlouhodobé spotřeby
23/12 Prodeje nových domů
23/12 Index důvěry univerzity v Michiganu
24/12 Zkrácené obchodování
  • 1
  • 2
reklama
reklama