Burzovní kalendář 15. 2. - 19. 2. 2010

| redakce

Byl burzovní růst v minulém týdnu po více než měsíci znamením, že se na trh vrací optimismus? Wall Street čeká zkrácený týden, ve kterém budou jeho vývoj znovu ovlivňovat především zprávy z Evropy. Náladu na pražské burze může poznamenat začátek výsledkové sezóny, kterou obstará Komerční banka.

Wall Street

Akcie na Wall Street dokázaly v minulém týdnu po více než pěti týdnech znovu růst. Hlavní indexy přidaly necelé procento (S&P 500 +0,87 %, Dow Jones +0,87 %) a technologické akcie jednou tolik (Nasdaq +1,98%).

Negativní zprávy, které přicházely především z Číny, a stále neupřesněná výše pomoci Řecku neodradily investory od nákupů, kteří tak využili "levnějších kurzů" způsobených předchozími výprodeji.

Příští týden čeká Wall Street zkrácené obchodování, jelikož v pondělí je ve Spojených státech státní svátek a trhy zůstanou zavřené. Zbytek týdne bude zajisté ovlivňovat přísun zpráv o řešení řecké dluhové krize, závěr výsledkové sezóny a některé makroindikátory.

Především vývoj "řecké krize" a jeho dopad na americký dolar mohou rozhodnout, zda minulý týden nebyl jen malou přestávkou v dalším poklesu burz v New Yorku.

"Všechno nestojí a nepadá s Řeckem, protože všichni vědí, že je to malý hráč," říká Linda Dusselelová, akciový stratég z Federated Investors a dodává: "Jde především o systematickou hrozbu kreditním trhům, protože nikdo přesně neví, na koho dalšího se řecké problémy mohou přenést." (zdroj: Reuters)

Americká výsledková sezóna se blíže ke svému závěru, ale některé reporty vzbudí příští týden určitě pozornost. Jedná se například o největšího maloobchodního prodejce na světě společnost Wall Mart (odhad 1,12 USD), který oznamuje ve čtvrtek před začátkem obchodování.

Další společnosti zastoupené v indexu Dow Jones jako výrobce potravin Kraft (odhad 0,45 USD) nebo farmaceutický Merck (odhad 0,77 USD) oznamují o dva dny dříve.

V rámci technologických společností budou vyčnívat výsledky výrobců počítačů Hewlett-Packard (odhad 1,05 USD) a Dell (odhad 0,27 USD).

"Americké společnosti vykazují zatím o přibližně 40 procent lepší čísla než ve stejném kvartálu roku 2008, ale většina růstu stále pochází ze snižování nákladů," říká Stuart Freeman, stratég z Wells Fargo Advisors. (zdroj: Reuters)

reklama
reklama