Burzovní kalendář 1. 3. - 5. 3. 2010

| redakce

Wall Street v příštím týdnu zacílí svojí pozornost na trh práce, eurozónu čeká zasedání centrálních bank a pražská burza si dá výsledkovou přestávku.

Wall Street

Americkým akciím se únor povedl, a to i přes řecké dluhy, nečekaný růst diskontní sazby nebo smíšené makroekonomické indikátory.

Investorům tak především řecké dluhy už nejspíš nedělají vrásky a akcie se jim v únorovém ocenění zdály znovu atraktivní.

Hlavní akciový index S&P 500 připsal v únoru zisky ve výši 2,85 %, což je největší měsíční růst od roku 1998. Technologický Nasdaq posílil za stejné období ještě víc (+4,23 %).

O tom, zda Wall Street na tyto zisky naváže, může rozhodnout řada faktorů.

Dokáže americká ekonomika "vykouzlit" alespoň nějaké zlepšení na trhu práce, které je potřeba k podpoře důvěry nevýrazného ekonomického oživení?

Odpověď dostanou investoři hned na konci prvního březnového týdne, kdy bude oznámena celková nezaměstnanost (odhad 9,7 %).

"Trh potřebuje vidět zlepšení čísel z trhu práce," říká Michael James, výkonný ředitel makléřské společnosti Wedbush Morgan Securities, a dodává: "Dokud se situace na pracovním trhu nezlepší, budou se akcie obchodovat v úzkém obchodním pásmu." (zdroj: AP)

Na organický růst zaměstnanosti nespoléhají američtí politici, a proto v minulém týdnu schválili stimulační balíček ve výši 15 mld. USD, který by měl motivovat firmy k vytváření nových pracovních pozic.

Jaký směr předpovídají startu březnového obchodování burzovní grafy?

Z dalších amerických makrodat vyčnívají pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 58 bodů), únorové prodeje automobilů (odhad 10,5 mil.) a produktivita práce.

Investoři také ve středu nahlédnou do béžové knihy FEDu, která na čtvrtletní bázi popisuje vývoj americké ekonomiky.

Závěr výsledkové sezóny obstará velkoobchodní společnost Costco (odhad 0,71 USD), z technologických společností pak výrobce čipů Marvell (odhad 0,36 USD) nebo Ciena (odhad -0,06 USD).

datum událost
1-5/3 Výsledková sezóna (Costco, Marvell, Ciena)
1/3 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
3/3 Béžová kniha FEDu
5/3 Celková nezaměstnanost
reklama
reklama